Kolejne spadki cen skupu mleka. Nawet 40 groszy mniej!Envato
StoryEditorRYNEK MLEKA

Kolejne spadki cen skupu mleka. Nawet 40 groszy mniej!

01.06.2023., 11:59h
Znaczna część gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją mleka otrzymała informacje o spadku ceny mleka w skupie na czerwiec. W jednym z przypadków obniżka wynosi blisko 40 groszy. Spadki są tak duże, że dochód z mleka nie pokrywa rolnikom kosztów produkcji.

Ceny skupu mleka: część rolników dostaje już poniżej 1,50 zł za litr

Dla znacznej części polskich rolników produkujących mleko czerwiec będzie kolejnym miesiącem, w którym otrzymają oni mniejsze wypłaty za mleko. Do dostawców trafiły wiadomości mówiące o obniżkach. W większości oscylują one około 10 groszy za litr dostarczonego mleka. Jednak zdarzyły się i wyższe - przekraczające 20 gr, a nawet 40 gr.

Tempo obniżek jest coraz mniejsze. Niemniej mają one miejsce. W wielu mleczarniach cena spada właściwie z miesiąca na miesiąc. Średnia cena mleka jaką podawał Główny Urząd Statystyczny za miesiąc kwiecień wynosiła 2,16 zł/l. Jak na razie nie są dostępne jeszcze dane za miesiąc maj. Jednak pewny jest postępujący od początku roku spadek. Można spodziewać się średniej ceny mleka w GUS na poziomie nawet 1,9 zł/l.

Ale część rolników w kraju ma wypłacane ceny na poziomie już nawet poniżej 1,50 zł. To alarmujący poziom, poniżej którego trudno mówić o jakiejkolwiek opłacalności produkcji mleka.

Najmniejsze mleczarnie płacą rolnikom za mleko najmniej. Nawet 1,30 zł/l

Coraz bardziej widoczne jest rozwarstwienie w cenach wypłacanych przez poszczególne zakłady mleczarskie. Największe spółdzielnie mleczarskie nawet pomimo obniżek cen nadal gwarantują wypłaty powyżej 2 złotych. Całkiem przyzwoity poziom jak na obecne warunki gwarantują również średnie spółdzielnie mleczarskie.

Dość duży problem mają z kolei najmniejsze z nich. Niektóre już kilka miesięcy temu osiągały poziom poniżej dwóch złotych. Na całym rynku mleka znajdą się również przykłady skrajnie niskich cen. Rolnicy dostarczający mleko chociażby do przasnyskiej Mlekomy informują o cenach pomiędzy 1,3 - 1,4 zł/l.

W całej UE spadają ceny mleka

Zjawisko to postępuje właściwie w większości państw unijnych. Ostatnie dostępne dane przedstawione przez unijne Obserwatorium Rynku Mleka dotyczą kwietnia i wskazują na spadek cen wynoszący 3,1%. Cofając się do poprzednich miesięcy wynosił on w marcu 5,5%, z kolei w lutym i styczniu 4,3%. Średnia cena w krajach unijnych w ostatnim z wymienionych okresów wynosiła 48,83 eurocenty. Jest to równowartość 2,21 zł. W Polsce w tym okresie wyniosła ona 2,16 zł i jest bliska tej, którą rolnicy otrzymywali przed rokiem.

image
Spadek cen mleka

Będą dopłaty dla rolników produkujących mleko. Ale nie dla Polski

W Polsce wzrasta produkcja mleka

Pomimo to produkcja mleka w krajach unijnych wzrasta. W pierwszym kwartale bieżącego roku dostawy do mleczarni zwiększyły się o 0,7%. Dane z pierwszego kwartału tego roku wskazują na wzrost produkcji w przypadku wielu z kluczowych unijnych producentów mleka. W Niemczech skup mleka był w tym okresie wyższy o 2,7%. Z kolei w Holandii o 4%, natomiast w  Danii o 0,8%. W przypadku Polski wynosił skup wzrósł o 1,4%.

Z kolei spadki miały miejsce we Włoszech (o 2,7%) oraz Francji (o 1,8%). Wyjątkowo wysokie wzrosty odnotowane zostały w Estonii (4,5%), Rumunii (13,4%) i Bułgarii (10%). Nawet w objętej kryzysem Łotwie, gdzie przedsiębiorstwa mleczarskie są w wyjątkowo trudnej sytuacji produkcja mleka surowego wzrosła o 0,4%. 

Dostawcy mleka do SM Gostyń dostali podwyżki

Zdarzają się jednak na rynku przypadki utrzymania cen z zeszłego miesiąca. Są to głównie zakłady zajmujące się produkcją tak zwanej galanterii mleczarskiej. W jednej z firm doszło również do znacznej podwyżki cen. Mowa to o Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu, który poinformował dostawców o 17 groszach podwyżki do litra dostarczonego mleka.

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:24