Hodowcy bydła mlecznego w Rosji znajdują się obecnie w niepewnej sytuacji finansowej, a ich rentowność jest zagrożona. Uważa się, że duzi gracze rynkowi są bardziej podatni na wahania cen niż drobni rolnicy.Pexels
StoryEditorAnalizy rynkowe

Czy kryzys na rynku będzie się dalej pogłębiać?

05.06.2023., 14:30h
Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny raport o cenach mleka w skupie potwierdza kontynuację trendu spadkowego cen w Polsce. Średnia cena mleka w skupie w kwietniu 2023 r. ponownie osiągęła poziom 2,17 zł/l netto. Tymczasem nadmiar mleka pojawił się w Rosji, która chyba nigdy nie była nawet samowystarczalna.

Spadają ceny mleka w skupie, ale spadają też koszty produkcji w Unii Europejskiej

Pewne poczucie optymizmu dają wciąż spadające koszty produkcji mleka w Unii Europejskiej. W 19. tygodniu przeciętnie w Unii Europejskiej odnotowano 7,5-procentowy spadek cen pasz, a ceny energii (w tym paliw) spadły o 6,9%. Niekoniecznie znajduje to odzwierciedlenie na rynku polskim, bo polscy producenci oraz przetwórcy nie są tak silnie wspierani przez państwo, jak chociażby w Niemczech.

Warto się również przyjrzeć sytuacji na wschodzie Europy, tym razem w Rosji. Zdaniem uczestników rynku, od początku roku nastąpił znaczny spadek rentowności rosyjskich producentów mleka ze względu na 15-procentowy spadek ceny hurtowej mleka surowego. Spadek ten można przypisać nadpodaży.

image

Hodowcy bydła mlecznego w Rosji znajdują się obecnie w niepewnej sytuacji finansowej, a ich rentowność jest zagrożona. Uważa się, że duzi gracze rynkowi są bardziej podatni na wahania cen niż drobni rolnicy.

FOTO: Pexels

Według raportu rosyjskiej gazety "Wiedomosti", obecna średnia cena ...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:13