Wygląda na to, że pobłażliwie traktowany przez Europejczyków Wschód rozwija się w najlepsze, a rolnictwo w UE już zaczyna się dusić pod wpływem walki toczonej z klimatem.
StoryEditorRynek mleka

Niemal połowa mleka będzie z Indii

06.07.2024., 16:30h
Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników wraz z Irlandzkim Stowarzyszeniem Dostawców Mleka zwróciły się o znaczną podwyżkę cen mleka, aby zrównoważyć mniejsze wpływy spowodowane spadkiem produkcji mleka w Irlandii.

W Irlandii systematycznie spada produkcja mleka

W kwietniu produkcja mleka w Irlandii spadła o 8% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. To kolejny już spadek, bo w poprzednim miesiącu odnotowano wartość o 5,9% mniejszą niż rok temu. W lutym było jeszcze gorzej, bo wówczas produkcja spadła o 13,3%. W rezultacie, w ciągu pierwszych 4 miesięcy tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. nastąpił łączny spadek produkcji mleka o 186 mln litrów (tj. 7,8%).

Irlandczycy są zaniepokojeni, bo ilość wyprodukowanego mleka jest znacznie mniejsza niż poziomy obserwowane w 2023 r. Ze względu na trudne warunki, koszty produkcji ostatnio znów wzrosły. Dlatego niezwykle ważne jest, aby producenci mleka otrzymywali godziwą zapłatę za swoje produkty. Przedstawiciele producentów mleka twierdzą, że podwyżka cen jest konieczna, aby odciążyć dostawców, a dla przetwórców kluczowa jest redystrybucja wśród rolników zysków uzyskanych na rynku.

Problemy stojące przed rolnikami widać gołym okiem: wysokie koszty produkcji i zmniejszone dostawy mleka ze względu na warunki pogodowe. Wyzwania te podkreślają pilną potrzebę zapewnienia przez przetwórców mleka znacznego zwiększenia wsparcia w zakresie przepływów pieniężnych.

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 14:12