Przewiduje się, że do końca tego roku światowe spożycie sera osiągnie nowy rekordowy poziom 21,6 miliona ton. Według niedawnego raportu Rabobanku, Chiny mogą być motorem wzrostu dla światowego handlu serami.Fot. Envato Elements
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

Rośnie światowy popyt na sery, a jego motorem napędowym są Chiny

14.02.2024., 17:30h
W ostatnich miesiącach produkcja mleka w Irlandii znacznie spadła. W listopadzie 2023 r. ilość surowca dostarczona przez irlandzkich producentów mleka wyniosła zaledwie 388,7 mln litrów, co oznacza spadek o 19,8% w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego i o 16,6% w porównaniu z listopadem 2021 r. Oznacza to kontynuację trendu, bo porównując październik 2023 r. do analogicznego okresu roku poprzedniego, odnotowano spadek na poziomie 12,6%.

Produkcja mleka w Irlandii leci w dół. Co jest tego przyczyną?

Produkcja mleka w Irlandii w pierwszych 11 miesiącach 2023 roku wyniosła 8,3 mld litrów, co oznacza spadek o 2,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, jak podał irlandzki Główny Urząd Statystyczny. Przez cały poprzedni rok irlandzcy rolnicy odnotowywali spadek produkcji mleka w porównaniu z rokiem poprzednim, choć w pierwszych miesiącach roku spadek był mniej znaczący.

Denis Drennan, prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Dostawców Mleka (ICMSA), sugeruje, że obawy, co do przyszłości powinni mieć zarówno irlandzcy przetwórcy, jak i ich rolnicy – członkowie spółdzielni. Znaczący spadek wielkości produkcji w 2023 r. przypisał on różnym czynnikom, do których zaliczyć należy spadek ceny mleka poniżej kosztów produkcji oraz niekorzystne warunki pogodowe wymuszające wcześniejsze przetrzymywanie krów w oborach. Sytuację pogarszają nowe unijne przepisy i normy środowiskowe, które skutecznie rzucają kłody pod nogi irlandzkim rolnikom.

Z całą pewnością tamtejsze spółdzielnie mleczarskie, które poczyniły znaczne inwestycje we współczesne zakłady przetwórcze, nieu...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 05:56