Siła nabywcza Polaków, czyli ich realne możliwości zakupowe, cofnęły się do roku 2016. Nie ma możliwości, aby stan ten nie wpłynął na kondycję przedsiębiorstw mleczarskich.
StoryEditorPolski rynek mleka

Rynek mleka w Polsce zaczyna się kurczyć. Jakie są obecnie największe problemy krajowego mleczarstwa?

18.05.2023., 14:00h
Polskie mleczarstwo jest uzależnione od sprzedaży za granicę. Producenci mleka realnie na własnym portfelu odczuwają problemy z nią związane. To właśnie trwające od połowy ubiegłego roku osłabienie koniunktury międzynarodowej było przyczyną znaczących spadków cen skupu mleka.

Rekordowy eksport polskich produktów rolno-spożywczych w 2022 roku

Wartość produktów rolno-spożywczych wyeksportowanych poza granice naszego kraju była w roku 2022 rekordowa. Wynosiła ona 47,6 miliarda euro. W tym udział wyrobów mleczarskich stanowił 7%, czyli 3,6 miliarda euro. Było to o 37% więcej niż w roku 2021. Produkty o większej wartości wyeksportowała tylko branża mięsna i było to rekordowe 9,6 miliarda euro. Większą od mleka i jego przetworów wartość eksportu osiągnęły jeszcze zboża i ich przetwory oraz tytoń i wyroby tytoniowe. W przypadku pierwszego z nich było to 14%, z kolei w przypadku drugiego 9% udziału w wartości eksportu ogółem. Jednak wśród wszystkich branż mleko charakteryzuje się tym, że mamy jego znaczącą nadwyżkę ponad spożycie krajowe.

W związku z tym ilość, jaka musi trafić poza nasze granice, wyrażona w ekwiwalencie mleka oraz z uwzględnieniem niewielkiego, ale jednak, importu do Polski, stanowi około 40% produkcji krajowej. Jest też niemal pewne, że w najbliższych miesiącach ta nadwyżka wzrośnie, co będzie dodatkowym problemem dla polskich spółdzielni mleczarskich.

Rynek wewnętrzny w Polsc...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. kwiecień 2024 00:02