Z obecnej sytuacji na rynku mleka można wyciągnąć kilka wniosków. Większość istotnych dla rynku międzynarodowego obszarów o znacznej produkcji białego surowca jest na fali wznoszącej. Jednocześnie na rynkach międzynarodowych pojawiają się nowi uczestnicy, którzy zaczynają odgrywać coraz większą rolę
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

Siła złego na mleczarstwo

24.02.2024., 17:00h
W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna aukcja prowadzona przez nowozelandzką giełdę mleczarską. Zakończyła się ona indeksem na poziomie 4,2%. Jest to najwyższy wzrost od drugiej połowy października roku 2023. W trakcie wydarzenia wzrosły ceny właściwie wszystkich produktów mleczarskich. Jedynym wyjątkiem był ser mozzarella.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest obecna sytuacja na amerykańskim rynku mleka?
  • Jakie są prognozy dla unijnego rynku mleka?
  • Dlaczego ceny masła w Unii Europejskiej spadają?
  • Które państwa zaczynają odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę na rynku międzynarodowym?

Dawno nie obserwowano tak dużych wzrostów cen proszków mlecznych na Global Dairy Trade

Cena masła zwiększyła się o 10,3%, osiągając poziom sześciu tysięcy euro za tonę. Dawno nie obserwowano również tak znacznego wzrostu cen zarówno odtłuszczonego, jak i pełnego mleka w proszku. Było to odpowiednio 4,6% i 3,4%. Z kolei cena sera cheddar była podczas wydarzenia o 6,3% wyższa. Po serii bardzo małych wzrostów na poziomie około 2% jest to bez wątpienia wyjątkowo dobra wiadomość. Co więcej; jeżeli odniesiemy się do wzrostów na tym poziomie, które miały ostatnio miejsce w okresie wrzesień – październik 2023 roku, to przyrost indeksu nie był poprzedzony znacznymi spadkami, które wtedy wynosiły nawet 7,4%. Tym samym ostatnie wyniki wydają się wskazywać na stabilny przyrost cen produktów mleczarskich.

Ceny serów rosną też za oceanem

Pozytywny trend widać równi...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 08:23