StoryEditorCeny rolnicze

Ceny świń coraz niższe. Ile za świnie dostają rolnicy w Polsce, Niemczech i Danii?

15.10.2021., 15:10h
Tanio, coraz taniej. Ceny trzody chlewnej nadal spadają, i to nie tylko w Polsce, ale także u największych producentów wieprzowiny – w Danii i Niemczech. Jakie są stawki w tych krajach? Ile dziś skupy w Polsce płacą za tucznika? 

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna. Skupy płacą coraz mniej, koszty produkcji rosną, a widoków na poprawę nie ma. Dziś w Polsce za tucznika hodowcy uzyskują od 3 zł/kg do maksymalnie 5,50 zł/kg. Ale o tych najwyższych stawkach mało kto słyszał. Dużo gorzej jest w czerwonych strefach ASF – tam za tuczniki zakłady oferują nawet 2 zł…

Duża podaż tuczników w Niemczech

Kiepska sytuacja jest również w Niemczech. Problemem są pełne chodnie i mroźnie z mięsem wieprzowym. Wobec tego sieci handlowe wprowadziły duże promocje na wieprzowinę. Poza tym ubojnie i przetwórnie borykają się z brakiem rąk do pracy. W konsekwencji powiększa się nadwyżka podaży żywca w stosunku do zapotrzebowania przetwórni w północno-zachodniej części Niemiec. W tym tygodniu cena na niemieckiej dużej giełdzie tuczników wynosi 1,20 euro/kg, czyli 5,50 zł/kg.  

- Jak wynika z ankiety przeprowadzanej przez ISN, pomimo lepszych prognoz cenowych w 2022 r., 60% niemieckich producentów prosiąt oraz 40% producentów tuczników zamierza w wciągu 10 lat zakończyć produkcję - podaje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Sytuacja jest tym gorsza, że w całej Europie magazyny mięsa wieprzowego są zapełnione. Widoków na zwiększony eksport brak, bo Chiny odbudowują krajową produkcję i ograniczają import.

W Danii też duże obniżki cen świń

Z kolei w Dani na łeb na szyje poleciały ceny warchlaków. W przeliczeniu na złotówki kosztują 70-92 zł/szt. Natomiast tuczniki są po 5 zł/kg (klasa E wbc), czyli też bardzo tanio. 

A jakie są ceny trzody chlewnej w Polsce? 

Z naszej redakcyjnej sondy przeprowadzonej 15.10.2021 r. wynika, że ceny skupu żywca wieprzowego kształtują się następująco:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin– 3,90 zł/kg (spadek o 9 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,80–4,30 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew – 3,90 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • PPUH Kawiks Patoki – 4,4-4,6 zł/kg (bez zmian);
  • Marciniak Sędzimirowice – 3,50 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,7–4,2 zł/kg (spadek o 10 gr), 5,2 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 40 gr), maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa  – 4,15 zł/kg (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kośc.– 3,70–4 zł/kg (spadek o 10 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole – 4,5 zł/kg (wzrost o 4 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,75 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 5,5 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Czy ceny skupu trzody chlewnej jeszcze spadną?

W tej kwestii nie mamy dobrych informacji - eksperci jednoznacznie oceniają, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej.

- Ponownego wzrostu cen oczekujemy dopiero w I kw. 2022 r. czemu sprzyjać będzie obserwowany obecnie spadek pogłowia świń w UE ze względu na niską opłacalność produkcji, a także dalszy wzrost popytu wewnętrznego w UE, głównie ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii - wyjaśniają analitycy Banku Credit Agricole w najnowszym raporcie AgroMapa. 

Pogląd ten podziela również Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus.

Każdy sprzedanych tucznik, który żywiony jest suchą paszą pełnoporcjową daje stratę w wysokości minimum 100zł! Kto to wytrzyma??!!... Wytrzymają to Ci, którzy mają już instalację do żywienia na mokro i przez to do tej pory nie musieli dokładać. Przeżyją to uparci, którzy mają dość własnego zboża lub dodatkowe przychody z dywersyfikowanej produkcji... albo Ci, którzy mają zobowiązania finansowe z których pobudowali lub zmodernizowali chlewnie... Ci, którzy są wolni od czynników wymienionych powyżej mają bardzo małe szanse na przetrwanie... a czy jest szansa na odbicie? Bardzo nikłe w najbliższej przyszłości - komentuje na Facebooku 
Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Polsus.

Oprac. Kamila Szałaj
fot. archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 01:20