StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników poleciały ostro w dół. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?

03.11.2022., 13:11h
Ceny skupu tuczników spadły nawet o 60 gr/kg. Rolnicy są zaskoczeni tymi obniżkami, bo  przecież podaż świń jest bardzo niska - w trzecim kwartale 2022 roku codziennie ubywało 24 stad! Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Bardzo duży spadek ceny tuczników

Ceny skupu tuczników w Polsce spadły, i to z hukiem. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły cenniki. Stawki spadły nawet o 40 gr w wadze żywej i o 60 gr w klasie E. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,70 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 17–23.10.2022 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,21 zł/kg, o 1% taniej niż w poprzednim tygodniu i o 8,5% taniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 76% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

- Na krajowym rynku podaż żywca wieprzowego jest poniżej poziomu roku ubiegłego, ale rynek jest niepewny i trudny do przewidzenia. Handel odbywa się na mniejszą skalę niż zwykle o tej porze. W rezultacie ceny tuczników spadły za klasę E do poziomu 8,80 zł/kg (-0,05) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Tuczników coraz mniej, a ich cena nadal spada

Rolnicy są zaskoczeni tak dużym spadkiem cen tuczników, bo przecież podaż surowca z uwagi na ograniczane pogłowie trzody jest dużo mniejsza. 

- Korekty sięgają kilkudziesięciu groszy na kilogramie. Jednak nie tylko w Polsce obserwowana jest taka tendencja. Malejący eksport i zapotrzebowanie wewnętrzne na rynku unijnym skutkowały obniżkami cen także u innych producentów w Unii Europejskiej. W historycznej perspektywie przełom trzeciego i czwartego kwartału często wiązał się z sezonową zmianą trendu, utrzymującą się także w końcówce roku. Mając na uwadze inflację i ograniczanie wydatków przez konsumentów taka sytuacja może wystąpić także i ostatnich miesiącach 2022 r. - przewidują analitycy banku ING.

Z kolei rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak ocenia, że koszty produkcji są na tyle wysokie, że obecna stawka jest daleka od zadowalającej. Powoduje to kolejne decyzje o zamknięciu produkcji i zmniejszanie krajowego pogłowia świń.

- Wszyscy obecnie z niepokojem i nadzieją patrzymy na ceny świń i kolejne sesje dużej giełdy w Niemczech. Z jednej strony boimy się kolejnych spadków, z drugiej strony mamy nadzieję na impuls, który wywoła wzrost cen za żywiec - zaznacza Czarniak.

W trzy lata Polska straciła połowę stad świń

Ceny świń spadają, mimo że stad ubywa w ekspresowym tempie. W III kwartale 2022 roku liczba stad zmniejszyła się o kolejne 4 proc. w stosunku do lipca 2022 r. Jak informuje Polpig, dynamika spadku pogłowia przyśpieszyła z 0,6 proc. do 2,99 proc.

- Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 59,2 tys. – wynika z danych ARiMR z 10 października 2022 r. Oznacza to aż 2 347 (3,81 proc.) mniej stad niż 3 miesiące temu. W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad.

- Obecnie jest w Polsce o połowę mniej hodowli trzody niż było ich niespełna 3 lata temu. Ich liczba nieprzerwanie spada z powodu nieopłacalności produkcji i ASF - ocenia Polpig.

Rośnie import żywca i mięsa wieprzowego do Polski

W związku z mniejszym pogłowiem, eksport polskiej wieprzowiny nadal utrzymuje się na niższym poziomie. Jak wyliczają eksperci banku ING, w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. wyeksportowano ponad 2,0 tys. t żywca. To o ponad 21 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej trafiło na Słowację. W przypadku wieprzowiny spadek r/r wynosi prawie 15 proc. Jak wyjaśnia ING, również w tym przypadku Słowacja jest największym odbiorcą.

Rośnie natomiast, i to bardzo, import mięsa do Polski.

- W okresie I-VIII 2022 r. przekroczył 502 tys. t, wobec 451 tys. t przed rokiem. To o ponad 11 proc. więcej. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Danii, Belgii i Niemiec. W przypadku żywych sztuk import odnotował wzrost o niemal 7 proc., do 155 tys. t. Najwięcej przyjechało z Danii (89 proc. ogółu) - informują analitycy ING.

W Niemczech ceny tuczników znów bez zmian

W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG nie zmieniono ceny, więc nadal wynosi ona 1,90 euro/kg. Będzie obowiązywała do 9 listopada.

- ISN ocenia, że satysfakcjonująca cena skupu żywca powinna obecnie wynosić 2,50 euro/kg (wbc) - wyjaśnia Polpig.

Polpig ocenia, że zaostrzyła się walka konkurencyjna na wspólnym rynku, ale pojawiają się słabe pozytywne sygnały z rynków azjatyckich.

- Korea Południowa co prawda nie wznowiła jeszcze importu z Niemiec, ale trwają procedury związane z wydaniem niezbędnych świadectw zdrowia. - wyjaśnia Polpig.

Warto tu zauważyć, że według prognozy Komisji Europejskiej produkcja wieprzowiny w UE ma spaść o 5 proc. w 2022 roku, przede wszystkim w Niemczech, Polsce, Belgii, Rumunii i we Włoszech. Spadek ma postępować także w 2023 roku - o kolejne 0,7 proc.

Kiedy wzrosną ceny tuczników?

Analitycy rynkowi oceniają, że spadek pogłowia świń powinien dać impuls do podwyżek cen skupu.

Muszą powrócić ceny powyżej 10 zł/kg w klasie E, bo tylko taki poziom gwarantuje jakikolwiek zysk przy obecnych kosztach produkcji. Oceniam, że jeszcze przez 1-2 miesiące cena będzie oscylować na obecnym poziomie, ale później pójdzie w górę, w ślad za mniejszą podażą tuczników. Przedsiębiorcy skupujący żywiec nie będą mieli wyjścia i zaczną płacić rolnikom wyższe stawki - wyjaśnia nam Bartosz Czarniak. 

Natomiast eksperci PKO BP ocenili, że przeciętna cena trzody chlewnej w pierwszej połowie 2023 będzie wyższa o 20-30 proc. r/r wobec wzrostu o 63-67 proc. r/r w drugiej połowie 2022 i +41-43 proc. w całym 2022 r. Z tych wyliczeń wynika, że w I połowie 2023 roku ceny powinny wahać się na poziomie 7,00- 7,60 zł/kg.

Z kolei analitycy Credit Agricole prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 28 października 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów spadły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (spadek o 30 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,30-6,80 zł/kg (spadek o 20-40 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,70 zł/kg (spadek o 30 gr);
  • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (spadek o 20 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg, 8,60 zł/kg wbc kl. E (spadek o 60 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-6,80 zł/kg (spadek o 40 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,40 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 50 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 14:35