StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników wciąż spadają, ale jest nadzieja na podwyżki. Jakie są aktualne ceny świń?

02.02.2023., 15:02h
Od połowy grudnia ceny świń pozostają w trendzie spadkowym. Eksperci przewidują jednak podwyżki w ciągu nadchodzących miesięcy. Spowodowane jest to mniejszą podażą prosiąt i zbliżającym się okresem wielkanocnym. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

Ceny świń spadają od połowy grudnia

Ceny tuczników nadal pozostają w trendzie spadkowym. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła swoje cenniki. Przeceny wynoszą od 10 do 30 gr/kg.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg.

Z kolei z danych KOWR i MRiRW wynika, że od połowy grudnia 2022 r. w krajowym skupie utrzymuje się spadek cen żywca wieprzowego. W dniach 16–22.01.2023 r. trzodę chlewną kupowano przeciętnie po 7,31 zł/kg, o 1 proc. taniej niż tydzień wcześniej i o 3 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 64 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Na krajowym rynku ceny skupu tuczników spadły ponownie. Skupy w ubiegłym tygodniu płaciły za tuczniki w klasie E ok. 9,05 zł/kg (-0,10). Jest rezultat dużego importu do Polski wieprzowiny  po niskich cenach z krajów zachodnich. - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

W Niemczech wreszcie podwyżki

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG wreszcie po dwóch miesiącach cena tuczników poszła w górę - o 8 centów. Wynosi ona 2,08 euro/kg. Będzie obowiązywała do 8 lutego.

- Ograniczona podaż na niemieckim rynku trzody nie w pełni pokrywa zapotrzebowanie ze strony rzeźni. Dlatego ceny rosną - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy POLSUS zaznacza, że spodziewał się tej podwyżki. 

- Podwyżka mnie nie zaskoczyła, ale przyznać muszę że jej skala już tak – i to w pozytywnym świetle. Również zaskakująco zareagował rynek polski, który po obniżkach dwa tygodnie temu wydawało się, że będzie utrzymywał ten dystans względem rynku niemieckiego. Nic bardziej mylnego! Brak własnego surowca w odpowiedniej ilości (w grudniu 2022 mieliśmy 9624,3 tys. sztuk, czyli 6% mniej niż przed rokiem) mści się na rynku i cena tucznika w Polsce wybiła się do poziomu porównywalnego z tym zza Odry, a nawet i ten poziom przebija - wyjaśnia Czarniak.

Co dalej z cenami tuczników?

Jak informują analitycy ING, pozytywne dla hodowców sygnały płyną z Zachodu, bo zarówno w Niemczech, jak i Danii drożeją prosięta.  W związku z tym, uczestnicy rynku przewidują, że cena tuczników w ciągu nadchodzących miesięcy może rosnąć.

- Wysokie ceny energii ograniczyły zapasy mięsa w wielu zakładach w całej Unii Europejskiej, a niska podaż świń rzeźnych, większe zamówienia hipermarketów przed Wielkanocą i sezonem grillowym będą działać w kierunku wzrostu cen żywca - wyjaśnia Polpig. 

Z kolei zdaniem Czarniaka, wiele zależy od tego, jaką cenę będzie oferował handel zakładom i jakie ceny jest w stanie zaakceptować konsument.

- Zauważmy, że na innych ważnych działach produkcji spożywczej (mleko, bydło mięsne, drób jaja) obserwujemy obniżki, co może zniechęcać sieci handlowe do podnoszenia stawek za mięso wieprzowe, aby klient się od tego produktu nie odwrócił, patrząc na tańszą alternatywę. Jednakże świń jest mniej nie tylko u nas, a świadczą o tym wyniki produkcyjne… mieszanek paszowych dla świń.  Na całym świecie wyprodukowano rok do roku mniej mieszanek paszowych o 5 mln ton (3%), a to oznacza, że jest mniej trzody. To czy nasza koniunktura będzie na dodatnim bilansie zależy w głównej mierze od kosztów jakie ponosimy - zauważa Czarniak.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 27 stycznia 2023 roku (w porównaniu do cen z 20 stycznia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (spadek o 30 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,70-7,00 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (bez zmian);
 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki - 6,80-7,30 zł/kg (spadek o 10-20 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,00 zł/kg wbc kl. E (spadek o 30 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,70-7,10 zł/kg (spadek o 10-20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,20 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,60-7,10 zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E)  (spadek o 20 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:30