Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Tuczniki nadal drożeją. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

29.02.2024., 17:20h
Ceny świń w Polsce wciąż rosną. Także w Niemczech nieoczekiwanie notowania poszły w górę. Rolnicy mają więc nadzieję na poprawę opłacalności chowu. Pojawia się jednak problem braku krajowego prosiaka. Jakie są aktualne ceny tuczników? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny świń w Polsce nadal rosną

Ceny świń w Polsce rosną kolejny tydzień z rzędu. Cenniki podniosła większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych i ubojni. Ale podwyżki te nie są już tak duże, jak poprzednio.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg.

- Na krajowym rynku ceny tuczników zbliżają się do warunków cenowych w Niemczech. W przeliczeniu na złotówki cena VEZG wynosi 9,27 zł/kg kl E. Niektóre polskie skupy oferują ceny powyżej 9,20 zł/ kg kl. E - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Natomiast z danych MRiRW wynika, że zarówno na rynku unijnym, jak i krajowym od końca stycznia br. rosną ceny skupu żywca wieprzowego. W dniach 12–18.02.2024 r. zakłady mięsne (dane ZSRIR MRiRW) kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,13 zł/kg, o 4 proc. drożej niż tydzień wcześniej oraz o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. Pomimo wzrostu cen, żywiec wieprzowy był o 14 proc. tańszy niż przed rokiem.

Czarniak: brakuje krajowego prosiaka

Bartosz Czarniak z Polskiego Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus wskazuje natomiast, że jest problem z dostępnością prosiąt do tuczu, a co za tym idzie ich cena również wzrasta.

- Zapewnienie sobie teraz maksymalnego zysku, pozwoli na zaakceptowanie większego ryzyka w zakupie droższego warchlaka. A więc idzie tutaj cały czas o zachowanie płynności finansowej producenta. I tutaj też pokazuje się jeszcze jeden problem - brak krajowego prosiaka.Większość zwierząt do tuczu sprowadzana jest z za granicy i jest on co raz trudniej dostępny, w Polsce brakuje chlewni, które wyspecjalizowałyby się w produkcji prosiąt. Jest to praca ciężka i obarczona ryzykiem nie sprzedania towaru bez miejsca do tuczenia- tłumaczy Bartosz Czarniak.

Ceny świń w Niemczech bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG nieoczekiwanie wzrosły o 5 eurocentów. Stawka za tuczniki ustalona 28 lutego wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 6 marca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,50 zł/kg. 

-  Tuczniki szybko znajdują nabywców, a ich podaż nie zawsze zaspokaja popyt. Dlatego można się spodziewać wzrostu cen - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Bartosz Czarniak z Polskiego Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus przyznaje, że wczorajsza sesja VEZG była sporym zaskoczeniem także dla niego.

- Informacje z małej giełdy sugerowały uspokojenie na rynku, gdzie popyt i podaż są na w miarę wyrównanym poziomie. Jednakże zrzeszenie VEZG stwierdziło, że tuczniki schodzą bardzo szybko i nie zawsze w wystarczającej ilości dla kupujących, dlatego też zarekomendowało podniesienie stawek o 5 centów, do poziomu 2,20 euro za kg w klasie E. Jest to najwyższa stawka, jaka była rozpatrywana na tej sesji - tłumaczy Czarniak.

Jego zdaniem powodem wzrostu są zbliżające się Święta Wielkanocne, a co za tym idzie wyższy popyt na mięso wieprzowe, połączone z nadal dość niskim pogłowiem świń w Europie.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 23 lutego 2024 roku (w porównaniu do cen z 16 lutego)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,60 zł/kg (wzrost o 15 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 6,60 zł/kg (wzrost o 20 gr);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (bez zmian);
  • Ubojnia Maciejek - 6,50-7,10 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 8,90 zł/kg wbc kl. E (spadek o 10 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,60-7,00 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,70 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,65-7,10- zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Nowoczesna hodowla świń

Młody rolnik zainwestował w nową chlewnię. "5 lat zajęło mi przekonanie sąsiadów"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 17:57