Elewarr kończy skup kukurydzy. Jaką cenę płaci rolnikom?Elewaar
StoryEditorŻniwa kukurydziane 2023

Elewarr kończy skup kukurydzy. Jaką cenę płaci rolnikom?

27.11.2023., 13:30h
Elewarr poinformował, że z końcem listopada kończy skup mokrej kukurydzy. Dlaczego? Jaką cenę oferuje rolnikom?

Elewarr kończy skup mokrej kukurydzy

Spółka Elewarr poinformowała, że będzie prowadzić skup mokrej kukurydzy tylko do końca listopada. Tłumaczy to kończącymi się zbiorami kukurydzy.

- Uprzejmie informujemy, że z dniem 30.11.2023 r. Spółka Elewarr zamierza zakończyć skup kukurydzy mokrej. Zakończenie skupu podyktowane jest kończącymi się zbiorami kukurydzy na obszarach działalności naszych elewatorów. Uprzejmie prosimy dostawców o kontaktowanie się w powyższej sprawie z kierownikami magazynów - czytamy w komunikacie.

Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jeszcze trwają żniwa kukurydziane

Ta wiadomość  nie ucieszy rolników, którzy jeszcze mają kukurydzę na polu. Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że choć w Polsce zbiory kukurydzy na ziarno są już na finiszu, to na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie część plantacji nie jest jeszcze skoszona.

- Zbiory trwają już tylko lokalnie. Mające miejsce w ostatnich dniach opady śniegu wstrzymały zbiory, szczególnie na południowym-wschodzie kraju – zaznacza IZP.

„Nikt tego ziarna nie odbiera”

Rolnicy z tamtych rejonów już od kilku tygodni zgłaszają problem ze zbytem. Po zamknięciu magazynów Elewarru będzie tylko gorzej.

- Mamy z synem ok. 500 ton kukurydzy. Nikt tego ziarna nie odbiera - żali się Marian Czemerda, rolnik z Podkarpacia, który wraz z Podkarpacką Oszukaną Wsią protestuje na granicy z Ukrainą.

image
Rolnicy blokują granicę w Medyce

Protest rolników na granicy z Ukrainą. "Po wsiach będą chodzić komornicy” [FOTO, FILM]

Jakie ceny za kukurydzę w Elewaarze?

Obecnie ceny skupu za mokrą kukurydzę wynoszą: 

  • magazyn Koronowo - 440 zł
  • Elewarr Gądki - 420 zł

Elewarr należy do Krajowej Grupy Spożywczej. Posiada 4 oddziały: Gądki, Krupiec, Nowe Proboszczewice i Malbork. Posiada też 100 proc. udziałów w Zamojskich Zakładach Zbożowych. Elewaar dysponuje obiektami magazynowymi o łącznej pojemności 700 tysięcy ton.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 04:49