StoryEditorCeny świń

Dramat producentów świń trwa. Zakłady mięsne urządziły letni festiwal niskich cen

20.07.2022., 15:07h
Sezon letni powinien przynieść wzrost cen tuczników. Tymczasem zakłady mięsne konsekwentnie od kilku tygodni nie podnoszą swoich cenników. Sytuacji nie poprawia fakt, że inflacja zmusza konsumentów do ograniczania zakupów mięsa i wędlin. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Podaż tuczników jest coraz mniejsza, pogłowie świń w Polsce spada, a ceny skupu jak nie rosły, tak nie rosną. Hodowcy spodziewali się podwyżek, bo tak zazwyczaj się działo latem. Tymczasem zakłady mięsne nie podnoszą stawek. Część firm nawet wprowadziła w ostatnim tygodniu korekty o 20-40 gr. Sytuacja jest bardzo trudna, bowiem rosnące koszty produkcji, zwłaszcza pasz, nie dają szans na jakikolwiek zarobek. Hodowcy muszą dokładać do jednego tucznika nawet kilkaset złotych. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nich rezygnuje z hodowli.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,80 zł/kg do 6,90 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR wynika, że w dniach 4–10.07.2022 r. krajowa cena zakupu żywca wieprzowego ukształtowała się na poziomie 6,96 zł/kg wobec 6,95 zł/kg w poprzednim tygodniu. Była ona o 4 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 38,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. .

- Odmienne zachowania rynkowe konsumentów, do których byliśmy przyzwyczajeni w sezonie letnim, mają swoje źródło w dużej inflacji i niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej. Rosnące ceny wieprzowiny na półkach sklepowych ograniczają konsumpcję i pomimo słabej podaży żywca nie notuje się zdecydowanych wzrostów cen skupu. Krajowa średnia cena tuczników w kl. E nie zmieniła się i wynosi obecnie ok. 8,65 zł/kg - podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Na dużej giełdzie w Niemczech od miesiąca cena nie drgnęła nawet o cent

Rozczarowani są także niemieccy hodowcy. Dziś, 20 lipca, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E znów pozostały na nie zmienionym poziomie kolejny tydzień z rzędu. Stawka niezmiennie wynosi 1,85 euro/kg i będzie obowiązywała do 27 lipca.

- Ze względu zrównoważone warunki rynkowe, w nowym tygodniu uboju można oczekiwać stabilnych cen trzody chlewnej - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

- W Niemczech narasta presja od zakładów mięsnych na ceny skupu żywca. Niektóre ubojnie skupują poniżej ceny VEZG według własnych cenników tłumacząc to słabym popytem ze strony sieci handlowych. Tymczasem pogłowie świń spada, a upały szczególnie uciążliwe na południu Europy ograniczają przyrosty i podaż zwierząt - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Nie ma widoków na wyższe ceny świń

Dobrych wiadomości nie mają także analitycy rynkowi. Choć przewidują, że kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce, to prognozy dotyczące cen są kiepskie.

W ocenie ekonomistów PKO BP w drugiej połowie roku ceny żywca mają być wyższe w ujęciu rocznym o 33-45 proc. Czyli będą się wahać w przedziale 5,70-6,30 zł. 

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 15 lipca 2022 roku.

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 15 lipca 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów nie zmieniły się lub spadły o 10 gr. 

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,25 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,10-6,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Złoczex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),
 • PPHU Kawiks Patoki- 6,30-6,70 zł/kg zł/kg (bez zmian).

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,60 zł/kg (spadek o 20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,90 zł/kg (spadek o 40 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,30-6,90 zł/kg (wzrost o 30 gr);
 • Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

oprac. ksz
fot. arch/Damian Kacprzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 03:37