StoryEditorWiadomości rolnicze

Grupa Azoty wznawia produkcję. Jakie nawozy znów będzie wytwarzać?

12.10.2022., 19:10h
Grupa Azoty wznowiła dziś produkcję nawozów. Co dokładnie będzie produkować? Jakie będą ceny nawozów?

Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów

Po siedmiu tygodniach przerwy Grupa Azoty wznowiła dziś, 12 października, produkcję nawozów azotowych w zakładach w Tarnowie oraz Puławach.  

Jak poinformowała spółka w komunikacie, na decyzję o uruchomieniu instalacji nawozowej miała wpływ zmiana warunków rynkowych. Obecnie ceny gazu są dużo niższe niż w momencie wstrzymywania produkcji nawozów. Wtedy wynosiły 280 euro za MWh.  Teraz, w zależności od miesiąca dostawy kształtują się na poziomie 160-170 euro za MWh.   

Jakie nawozy znów będzie produkować Grupa Azoty?

Z informacji przedstawionych przez Grupę Azoty wynika, że w Tarnowie ruszyła produkcja nawozów azotowych (m.in. Saletrzak 27, Saletromag 25, Saletrosan 26, Saletrosan 26 plus, Saletrosan 30, Siarczan amonu AS21 macro, Siarczan amonu AS21 select,). Wznowiono także wytwarzanie kaprolaktamu i poliamidu 6.

Natomiast w zakładach w Puławach uruchomiona została produkcja nawozów azotowych w Segmencie Agro, czyli produktów PULAN, PULAN MACRO, SALETRZAK 27N,  PULREA, PULREA+INu, RSM. W Puławach nadal w postoju pozostanie produkcja kaprolaktamu i melaminy.

W Policach produkcja nawozów nie była wstrzymana, natomiast fabryka w Kędzierzynie nadal ma ograniczoną produkcję do minimum, czyli do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

Przypomnijmy, że w Kędzierzynie Grupa Azoty produkowała RSM 28, RSM 30, RSM 32, Salmag z borem, Salmag, Salmag 20 Mg plus, ZAKsan i ZAKsan 33,5 i Salmag z siarką.

Z kolei Police produkują Polifoski i Polidap.

Jakie będą ceny nawozów z Grupy Azoty?

Grupa Azoty wstrzymała produkcję nawozów azotowych w sierpniu z powodu wysokich cen gazu. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyliczył, że nawozy wyprodukowane przy tak wysokich cenach gazu musiałyby kosztować ok. 7-8 tys. zł. Dlatego od ponad półtorej miesiąca wraz z  ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem opracowuje plan, dzięki któremu rolnicy będą mogli nabywać nawozy w cenie dwukrotnie niższej, a więc po 3-4 tys. zł. Tak przynajmniej twierdził wielokrotnie minister Kowalczyk. Ale czas mija, a szczegółów wsparcia nadal nie przedstawiono.

W związku ze wznowieniem produkcji nawozów w Grupie Azoty, oficjalny dystrybutor spółki Agrochem Puławy powinien niedługo opublikować cennik nawozów. Wówczas poznamy ich ceny. 

Z naszej cotygodniowej sondy opublikowanej w 42 numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego wynika, że obecnie w Fast-Chem Mircze w woj. lubelskim RSM 32 kosztuje 5200 zł/t. Z kolei Trans-Rol Sokoły z woj. podlaskiego sprzedaje Pulan w cenie 4740 zł/t, Saletrosan 26 po 3380 zł/t, a Saletrosan 30 po 4480 zł/t. Natomiast Pulan 34 N w Agro Nowej w woj. opolskim kosztuje 5200 zł/t. 

Kamila Szałaj, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:41