StoryEditorCeny rolnicze

Rosną ceny paliwa, a o nawozy coraz trudniej. Raport rynkowy z 29 sierpnia

28.08.2022., 14:08h
Kukurydza wysycha nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE. W związku z tym KE szacuje, że jej zbiory będą niższe o 16 proc. Po raz kolejny wzrosły ceny tuczników. Drożeją także prosięta. Niestety, w górę idą także ceny nawozów i coraz trudniej o ich dostępność.

Kukurydza wysycha, ale czy cena ziarna będzie wysoka?

Na krajowym rynku zbóż sytuacja niewiele się zmienia. Chociaż nieco więcej rolników zastanawia się nad sprzedażą zmagazynowanego ziarna.

Najnowszy raport IUNG z monitoringu suszy rolniczej wskazuje, iż rośliną najbardziej dotkniętą w Polsce niedoborem opadów jest kukurydza. Kukurydza widnieje też w najnowszym raporcie JRC MARS dotyczącym monitorowania stanu upraw w Europie jako ta najbardziej dotknięta stratami z powodu niedoboru opadów. W odniesieniu do średniej z ostatnich 5 lat, jej zbiory będą mniejsze o 16%. Jeśli unijny rynek kukurydzy nie zostanie zaopatrzony w kukurydze z Ukrainy, powinna ona trzymać cenę.

Optymistyczne dla polskich producentów jest to, iż kukurydza jest tym towarem, którego najwięcej wypływa z ukraińskich portów po uruchomieniu korytarzy solidarnościowych. Według dostępnych danych od 1 do 23 sierpnia z trzech ukraińskich portów (Odessa, Piwdennyj i Czarnomorsk) wypłynęły 32 statki przewożące prawie 716 tys. ton produktów rolnych. Kukurydza stanowiła 72% całości eksportu.

Ceny świń wyraźnie w górę

O małej podaży żywca wieprzowego na rynku w Polsce mówiło się już od jakiegoś czasu, dopiero jednak teraz ceny skupu żywca wieprzowego wyraźnie odbiły. Na pewno przyczyniły się do tego tez już kolejna zwyżka cen świń na niemieckiej dużej giełdzie, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że u nas cena skupu były już od dłuższego czasu blokowane przez duże ubojnie, którym zależy na koncentracji uboju.

W Niemczech do 31 sierpnia VEZG ustalił cenę skupu żywca wieprzowego na poziomie o 0,5 eurocenta wyższym niż przed tygodniem, tj. na poziomie 2,05 euro/kg. Na podwyżki zdecydowano się głównie z powodu wyraźnego wzrostu popytu na mięso, którego nie da się zaspokoić mrożonym mięsem. U naszych zachodnich sąsiadów pojawiła się ponadto perspektywa wznowienia eksportu wieprzowiny do Korei Południowej. Gdyby to wyszło, skorzystaliby na tym również nasi hodowcy, bo byłby to kolejny impuls do umacniania cen wieprzowiny w Polsce.

Rosną ceny prosiąt importowanych i krajowych

Za wzrostem cen żywca podażą wzrost cen prosiąt. Prosięta importowane do Polski zdrożały o 20 zł za sztukę, krajowe między 10 a 30 zł/sztukę. Na duńskiej giełdzie warchlaków w odstępie dwóch tygodni zwierzęta o wadze 30 kg te zdrożały o ponad 20%. W Niemczech za prosięta 25 kg, sprzedawane w partii 200 sztuk, w okresie od 22 sierpnia do 28 sierpnia żądano 50 euro za sztukę, tj. o 3,50 euro więcej niż w poprzednim tygodniu.

Rząd twierdzi, że nawozy powinny być, ale trudno je kupić

Do grona europejskich producentów nawozów, którzy ograniczają produkcję nawozów mineralnych lub zamykają czasowo zakłady, dołączyli polscy producenci, tj. spółki należące do Grupy Azoty oraz spółka Anwill z Grupy Orlen. Czasowe zatrzymanie produkcji nawozów azotowych polskie firmy nawozowe tłumaczą rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy ich produkcji.

Spółka Grupa Azoty podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu 23 sierpnia instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Grupa Azoty Puławy ograniczyła produkcję na kolejnych instalacjach, co spowoduje ograniczenie wytwarzania amoniaku do około 10% możliwości produkcyjnych. W Puławach zostanie wstrzymana produkcja w segmencie tworzyw oraz agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®. Z kolei Grupa Azoty Kędzierzyn ograniczyła z dniem 24 sierpnia pracę instalacji do minimum, tj. do 43% dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

W związku z komunikatem Grupy Azoty o zawieszeniu produkcji nawozów Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor grupy, zawiesił publikację cennika.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się 23 sierpnia do wicepremierów Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka o wypracowanie w możliwie krótkim czasie mechanizmów interwencji na rynku nawozów w tym i w przyszłym roku w związku z rekordowo wysokimi cenami gazu ziemnego na europejskich rynkach.

Zanim jeszcze polskie firmy ogłosiły wstrzymanie produkcji, u dystrybutorów brakowało już nawozów. Aczkolwiek według Henryka Kowalczyka, magazyny Grupy Azoty nie są puste, a wręcz jest tam więcej nawozów niż w ubiegłym roku o tej porze. Wicepremier twierdzi też, że zapasy nawozów mają także inni polscy producenci oraz dystrybutorzy, tym samym, nie powinno być problemu z ich zakupem pod jesienny zasiewy, gorzej może być jednak wiosną.

Przeczytaj także: 

Jakie są ceny nawozów i gdzie jeszcze można je kupić?

Ceny oleju napędowego czeka ostra podwyżka

Analitycy z epetrol.pl nie mają niestety dobrych wieści dla rolników. W okresie od 29 sierpnia do 4 września oczekują skokowej zwyżki cen oleju napędowego do poziomu 7,44–7,61 zł/l. Jest to bezpośrednia konsekwencja tego, co dzieje się z dieslem w hurcie, czyli trudnościami z jego podażą na rynku europejskim, które było w dużej mierze importowane z Rosji. Jak wskazują eksperci, w okresie wzmożonego zapotrzebowania wakacyjnego i problemów związanych np. z niskim poziomem wody na Renie, który paraliżuje niemiecki transport paliwowy, problem drogiego diesla może narastać.

W przypadku benzyn i LPG sytuacja wygląda optymistycznie – do 4 września ceny Pb95 będą się kształtować w przedziale 6,53–6,66 zł/l a LPG między 3,14 a 3,23 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 14:00