StoryEditorRynek mleka

Rosnące ceny pasz zachwieją rynkiem mleka?

10.02.2021., 16:02h
Rolnictwo jest bez wątpienia jednym z najbardziej złożonych działów gospodarki. Niczym zespół naczyń połączonych – jeden dział produkcji bardzo mocno wpływa na drugi. Jest to też powód, dla którego notowania giełdowe produktów rolnych, takich jak soja, pszenica, kawa czy olej palmowy, towarzyszą paliwom kopalnym czy wykorzystywanym w przemyśle rudom metali. Nagłe zmiany ich ceny, zarówno na plus, jak i minus, potrafią niejednokrotnie zdestabilizować całe sektory gospodarki.

Nieustannie rosnące koszty produkcji mleka

Od kilku tygodni jednym z najbardziej gorących tematów wśród producentów mleka jest wzrost kosztów, zarówno po stronie gospodarstwa rolnego, jak i przetwórcy. Zakłady mleczarskie muszą mierzyć się z rosnącymi cenami energii, kosztów pracy, opakowań i transportu. Natomiast od strony dostawców gospodarstw rolnych, najbardziej dotkliwe w ostatnim czasie są bez wątpienia rosnące ceny pasz. Wraz z wydatkami na opiekę weterynaryjną, energię, wodę i paliwo, są one jednym z głównych elementów wpływających na koszt produkcji mleka. Ich rola w tym zestawieniu jest na tyle istotna, że jakiekolwiek zmiany cen bardzo szybko odbijają się na rentowności produkcji mleka.

Jak duży udział w kosztach produkcji mleka mają koszty żywienia zwierząt?

To właśnie w oparciu o zmiany cen pasz podejmowane były pierwsze próby prognozowania marży, jaką można uzyskać podczas produkcji mleka. Pomysł modelowania ceny mleka na podstawie ceny pasz ma już prawie wiekową historię. Pierwszy raport na ten temat stworzyli urzędnicy z amerykańskiego stanu Pensylwania w 1937 roku. W części amerykańskich stanów takie dane gromadzone są do d...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 15:38