StoryEditorRAPORT

Spadają ceny zbóż oraz bydła, a drożeją prosięta… z Danii. Raport rynkowy z 10.06.2022

10.06.2022., 19:06h
Ceny żywca wieprzowego na razie są stabilne. Niestety na niskim poziomie. Za to ceny zbóż oraz rzepaku spadają na krajowym rynku. Wpływ na to ma ziarno z Ukrainy. Kolejny tydzień z rzędu tanieją byki. Jedyne podwyżki dotyczą cen prosiąt z importu oraz paliwa.

Kolej i tiry to za mało, żeby wywieźć ukraińskie ziarno.  Ceny zbóż w Polsce spadają

Coraz większy wpływ na krajowy rynek zbóż ma ziarno z Ukrainy. Chociaż destabilizuje ono głównie ceny na lokalnych, przygranicznych rynkach, na fali zastoju w handlu, wpływa też na obniżki cen w kraju. Eksporterzy skarżą się, że nie ma ofert zakupu naszego zboża, ale ciągle pojawiają się oferty zakupu ukraińskiego ziarna. Ukraińscy eksporterzy coraz lepiej radzą sobie z przygotowaniem eksportu, ale coraz głośniej mówią o tym, iż Unia nie jest gotowa do odbioru i przesyła towaru dalej. Polacy mają otrzymać pomoc z Niemiec w postaci tirów z kontenerami, tak aby usprawnić przewóz zboża z granicy do portów.

Wszyscy uczestnicy rynku są coraz bardziej świadomi tego, że transport kolejowy i drogowy to za mało, aby wywieźć ukraińskie zboże do Afryki i na Bliski Wschód. Pierwsze próby negocjacji w sprawie otwarcia bezpiecznego korytarza dla eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne zostały podjęte. W środę 8 czerwca w Ankarze spotkali się w tej sprawie ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Turcji, tj. Siergiej Ławrow oraz Mevlut Cavusoglu. Na straży bezpieczeństwa tej akcji miałaby bowiem stać turecka marynarka wojenna. Turcja jest bowiem członkiem NATO oraz ma dobre stosunki zarówno z Rosją jak i z Ukrainą. Ukraińcy obawiają się jednak, że Rosja wykorzysta ten korytarz do swoich celów, jeśli dojdzie do rozminowania portów.

Ta sytuacja ma przełożenie na światowe giełdy, które zareagowały obniżkami cen, aczkolwiek wszystkie dotychczasowe prognozy wskazują, iż w nadchodzącym sezonie podaż ziarna będzie mniejsza, niż popyt. To też sprawia, że nawet jeśli kontrakty chwilowo tanieją, i tak trzymają cenę. O tym, jak dalej będą zachowywały się giełdy zadecyduje na pewno publikacja przez USDA raportu zawierającego najnowsze szacunki podaży i popytu. Raport zostanie opublikowany jeszcze dzisiaj po godzinie 18.

Ceny rzepaku na krajowym rynku spadają, podobnie jest na giełdzie Matif w Paryżu. Tam kontrakty sierpniowe są na razie droższe niż późniejsze. Ostanie obniżki kontraktów na rzepak są konsekwencją spadku cen olejów roślinnych i postępowi w zasiewach kanadyjskiej canoli.

Ceny żywca wieprzowego pozostają w niskim trendzie, a ceny bydła spadają

Z taniejących zbóż na krajowym rynku cieszą się za to hodowcy trzody i drobiu. Aczkolwiek jak na razie ceny skupu żywca wieprzowego pozostają raczej stabilne, czyli niskie. Podobnie jest w Niemczech, gdzie cena za klasę E utrzymuje się już piąty tydzień z rzędu na poziomie 1,8 euro/kg. Wszyscy oczekują wzrostu konsumpcji, która mogłaby się przełożyć na wzrost cen żywca w skupie. Nie wiadomo jednak co nastąpi szybciej, czy wzrost konsumpcjo, czy wzrost likwidacji produkcji świń. Niemcy alarmują, iż ostatnio gwałtownie wzrosła u nich podaż macior w rzeźniach.

Ceny prosiąt krajowych w Polsce pozostają bez zmian. Pomimo tego, że od połowy maja na duńskim rynku warchlaków funkcjonują te same ceny i. jak na razie nic nie zapowiada, aby miało być drożej, niektórzy polscy importerzy podnieśli ceny za duńskie prosięta.  

Kolejny tydzień z rzędu na rynku krajowym tanieją byki. Jak na razie nie ma symptomów do odwrócenia się tego trendu.

Ceny nawozów bez zmian, paliwa w górę

Na krajowym rynku nawozów marazm. Ceny pozostają stabilne. Nie ma też zainteresowania ich zakupem ze stron y rolników.

Duża za to dzieje się na rynku paliw. Już dawno kierowcy samochodów i maszyn rolniczych zapomnieli o tym, iż że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT). Są zapowiedzi, że niższe stawki będą obowiązywać nie do końca lipca, ale do października br. Epetrol.pl nie ma dobrych wieści dla tankujących benzyny i olej napędowy. Na kolejny tydzień zapowiadane spore podwyżki obu paliw. ON ma zdrożeć do 7,7 zł/l a benzyna Pb 95 do 8,05 zł/l. Nie zdrożeje jedynie LPG, który ma być sprzedawana między 13 a 19 czerwca za 3,49–3,6 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 06:41