StoryEditorCeny rolnicze

Szok! Ceny nawozów wreszcie spadają. Nawet o 1300 zł/t!

12.04.2022., 15:04h
Wielu rolników czekało na tę informację od miesięcy – spadają ceny nawozów azotowych. Przeprowadziliśmy dziś sondę wśród dystrybutorów w całej Polsce i okazało się, że część z nich obniżyła cenniki. Skąd ten spadek cen nawozów i kto już obniżył stawki?

Rolnik z opolskiego: ceny saletry spadają

Dziś od rana rolnicy informują nas o tym, że ich dystrybutorzy obniżają ceny nawozów azotowych. 

– Ceny saletry spadają. Dzisiaj dostałem ofertę od przedstawiciela jednej firmy na saletrę Zaksan w cenie 3300 zł/t – napisał do nas Piotr, rolnik i Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego z Opolszczyzny.

Wiadomo, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, więc postanowiliśmy to sprawdzić u kilku dystrybutorów i ustalić, w jakich cenach 12 kwietnia 2022 roku oferują nawozy i czy rzeczywiście ceny nawozów azotowych spadły.

Okazuje się, że część firm rzeczywiście wprowadziło korektę do swoich cenników. Część zrobiła to dziś, część już w ubiegłym tygodniu.

Dystrybutorzy: ceny nawozów azotowych spadły nawet o 30 proc.

W woj. wielkopolskim u jednego z dystrybutorów nawozów ceny spadły niemal o 1000 zł/t. Obecnie sprzedaje on Pulan 34,4 w cenie 3880zł/t oraz saletrę z Anwilu po 3555 zł/t.

Trochę drożej anwilowską saletrę sprzedaje inny dystrybutor z Wielkopolski, z Tarnowa Podgórnego. U niego cena spadła do 3900 zł/t.

Od kolejnego dystrybutora Grupy Azoty z woj. zachodniopomorskiego usłyszeliśmy z kolei, że kilka dni temu ceny tony saletry spadły o 500 zł, RSM z siarką o 1265 zł, mocznika o 400 zł, a RSM 32 o 1015 zł.

- Jeszcze kilka dni temu sprzedawałem RSM z siarką po 3995 zł, a dziś sprzedaję po 2730 zł/t. Myślę, że to wynika ze spadku cen gazu – zaznacza w rozmowie z nami dystrybutor.

Natomiast przedstawiciel dystrybutora z woj. mazowieckiego wyjaśnia, że jego cennik nawozów azotowych poszedł w dół o ok. 30 proc.

- Od poniedziałku ZAKsan kosztuje u mnie 3245 zł/t. To dużo mnie w porównaniu do 4550 zł/t, które oferowałem jeszcze w marcu – wyjaśnia nam nasz rozmówca.

Dystrybutorzy z zapasami nawozów zostawili stare cenniki

Oczywiście nie wszyscy dystrybutorzy obniżają ceny. Wielu z nich ma jeszcze zapasy dostaw zakupionych od producenta w wyższych cenach, więc będą je sprzedawać po „starych” stawkach.

- Mamy w magazynie m.in. saletrę kupioną po 4000 zł/t. W cenniku na maj nie obniżyliśmy więc cen nawozów azotowych – wyjaśnia nam dystrybutor z woj. warmińsko-mazurskiego.

W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel firmy z okolic Siedlec.

Kiedy Agrochem Puławy zmieni cennik?

Skontaktowaliśmy się także z firmą Agrochem Puławy, oficjalnym dystrybutorem Grupy Azoty, by zapytać o te obniżki cen. Przedstawiciel firmy wyjaśnił nam, że nadal obowiązuje cennik z 9 marca, ale niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni ulegnie zmianie. Nie wskazał jednak, czy ceny wzrosną, czy zmaleją. Przypomnijmy, że Agrochem ma publikować cennik raz w miesiącu.

Póki co w obowiązującym zestawieniu RSM 32 nadal kosztuje 4285 zł/t, ZAKsan 4425 zł/t, RSM z siarką 4125 zł/t, a PULREA z inhibitorem ureazy 5560 zł/t.

Brak dopłat do nawozów wpłynął na spadek cen nawozów?

Jak wskazywali nam rozmówcy, jest kilka czynników, które wpłynęły na obniżki. Przede wszystkim spadły ceny gazu, które najbardziej determinują cenę nawozu. Poza tym większość rolników już zakupiła nawozy, choć z drugiej strony w towar będą się zaopatrywać rolnicy posiadający trwałe użytki zielone.

Usłyszeliśmy też, że zamieszanie z uruchomieniem dopłat wpłynęło na obniżki cen, bo producenci nawozów przestali liczyć na szybkie wypłaty pieniędzy rolnikom przez ARiMR.

Patrząc na zmienną sytuację na rynku nawozów i rozbieżności cenowe powinny zachęcamy Was, Drodzy Rolnicy, abyście przed zakupem nawozów sprawdzili aktualne ceny nawozów na stronie TPR oraz przedzwonili do kilku dystrybutorów.

 Kamila Szałaj, Patrycja Bernat,
fot. arch.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 22:06