StoryEditorCeny świń

Zakłady mięsne uparcie nie podnoszą ceny tuczników. Ile dziś płacą za świnie? [SONDA]

09.11.2022., 13:11h
Ceny skupu tuczników w Polsce stanęły w miejscu. Zakłady mięsne nie kwapią się z podnoszeniem cenników, choć podaż świń wcale nie jest duża. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników w Polsce bez zmian

Spadek cen skupi świń wyhamował. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne nie obniżyły cenników. Wyjątkiem jest jedynie Kabanospol, który zaoferował za tuczniki 40 gr mniej niż tydzień temu. Ale wtedy oferował 7,40 zł/kg, co było jedną z najwyższych stawek na rynku.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,00 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,70 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w ostatnim tygodniu października br. na rynku krajowym kontynuowany był spadek cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 24– 30.10.2022 r. dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 7,00 zł/kg, o 3 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 9 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 71 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

- W Polsce nie zanotowano zasadniczych zmian w skupach żywca wieprzowego. Popyt jest osłabiony jest z powodu kryzysu energetycznego i niepewności na rynku oraz mniejszej liczby dni ubojowych. Na piątek przypada dzień świąteczny 11 listopada. Ubojnie średnio w ubiegłym tygodniu płaciły za klasę E 8,80 zł/kg, co nie zapewnia opłacalności produkcji świń. Zapowiedź dopłat do loch może krótkookresowo ograniczyć proces likwidacji stada podstawowego w kraju - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Warto w tym miejscu odnotować, że w Polsce w 2021 roku spadło spożycie mięsa drobiowego i wołowego na rzecz wieprzowego. Konsumpcja wieprzowiny wzrosła z 41,0 kg do 43,4 kg na mieszkańca.

W Niemczech ceny tuczników ani drgnęły

W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG po raz kolejny nie zmieniono ceny. Nadal wynosi ona 1,90 euro/kg. Będzie obowiązywała do 16 listopada.

- W Niemczech podaż tuczników jest na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem, ale wzrosły wagi ubojowe zwierząt. W niektórych rejonach u naszego zachodniego sąsiada wystąpiły niewielkie nadwyżki podaży żywca - wyjaśnia Polpig.

Ceny tuczników: ile zapłacą zakłady mięsne na koniec roku i w 2023 roku?

Analitycy rynkowi PKO BP przewidują, że przeciętna cena trzody chlewnej w pierwszej połowie 2023 roku będzie wyższa o 20-30 proc. r/r wobec wzrostu o 63-67 proc. r/r w drugiej połowie 2022 i +41-43 proc. w całym 2022 r. Z tych wyliczeń wynika, że w I połowie 2023 roku ceny powinny wahać się na poziomie 7,00- 7,60 zł/kg.

Z kolei eksperci Credit Agricole prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.

- Korekty sięgają kilkudziesięciu groszy na kilogramie. Jednak nie tylko w Polsce obserwowana jest taka tendencja. Malejący eksport i zapotrzebowanie wewnętrzne na rynku unijnym skutkowały obniżkami cen także u innych producentów w Unii Europejskiej. W historycznej perspektywie przełom trzeciego i czwartego kwartału często wiązał się z sezonową zmianą trendu, utrzymującą się także w końcówce roku. Mając na uwadze inflację i ograniczanie wydatków przez konsumentów taka sytuacja może wystąpić także i ostatnich miesiącach 2022 - przewidują analitycy banku ING.

Z kolei rolnicy oceniają, że ceny muszą wzrosnąć. W przeciwnym wypadku będą likwidować chlewnie.

Muszą powrócić ceny powyżej 10 zł/kg w klasie E, bo tylko taki poziom gwarantuje jakikolwiek zysk przy obecnych kosztach produkcji. Oceniam, że jeszcze przez 1-2 miesiące cena będzie oscylować na obecnym poziomie, ale później pójdzie w górę, w ślad za mniejszą podażą tuczników. Przedsiębiorcy skupujący żywiec nie będą mieli wyjścia i zaczną płacić rolnikom wyższe stawki - wyjaśniał nam dwa tygodnie temu Bartosz Czarniak. 

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 4 listopada 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów utrzymały się na zeszłotygodniowych poziomach.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,30-6,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,70 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg, 8,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-6,80 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,00 zł/kg (spadek o 40 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 16:31