StoryEditorużytki zielone

3 herbicydy i odpowiednie koszenie skuteczne w odchwaszczaniu użytków zielonych

26.03.2020., 16:03h
Łagodna zima sprzyjała użytkom zielonym zakładanym lub podsiewanym jesienią. Ich wartość użytkowa i plonowanie mocno zależą jednak od dobrze przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia.
Zawsze w nowych użytkach zielonych problemem mogą być chwasty i choć generalnie użycie herbicydów jest ostatecznością, to czasami ich użycie jest uzasadnione. Od wielu lat oferta herbicydów do odchwaszczania użytków zielonych jest skromna. W tej grupie jest kilka produktów na bazie glifosatu służących do niszczenia starej darni oraz chwastów i zakładania użytków na nowo oraz trzy herbicydy do odchwaszczania użytków zielonych.

Chwasty są główną przyczyną degradacji 

Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Herbicydy na użytkach zielonych należy stosować tylko wtedy, kiedy nie ma innej metody pozbycia się chwastów. Łatwiej dają się odchwaszczać użytki tylko z trawami pastewnymi niż te zawierające w poroście wartościowe koniczyny. Odchwaszczanie chemiczne jest często zabiegiem poprzedzającym renowację użytków przez ich podsiew bezpośredni.

Chwasty są zresztą jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiąc...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:33