Paweł Talbierz z Corteva AgriscienceCorteva Agriscience
StoryEditorKondycja upraw na starcie sezonu

Jaka jest sytuacja w zbożach i rzepaku? Lustracja pól w calej Polsce

08.05.2023., 13:00h
Wraz z ekspertami Corteva Agriscience przedstawialiśmy ocenę przeziomowania rzepaku i zbóż. Wtedy, 23 marca br., na plantacjach widać już było wiosnę i co najważniejsze – roślinom nie brakowało wody.

Oceniony potencjał plonowania ozimin był wysoki, przezimowanie bez strat, ale widać było narastający problem porażenia rzepaku suchą zgnilizną kapustnych, zwłaszcza w najcieplejszym rejonie południowo-zachodniej Polski. W Polsce północno-zachodniej w dniu oględzin (przypominam – 23 marca br.), na niektórych plantacjach rzepaku wykonano zabiegi ograniczające chowacze łodygowe. W całym kraju w zbożach, szczególne na plantacjach sianych wcześnie, widać było rosnącą presję mączniaka prawdziwego, a w pszenicach septoriozy paskowanej liści. Eksperci rekomendowali wtedy przeczekanie chłodu i wykonanie zabiegu T1 w zalecanej fazie rozwoju roślin, w pierwszym optymalnym oknie pogodowym. Co się zmieniło na polach od tamtej wizyty? O ocenę ponownie poprosiliśmy ekspertów z Corteva Agriscience i przedstawiamy wnioski z lustracji w dniu 25 kwietnia br.

Jak przedstawia się sytuacja na południowym zachodzie?

– W drugiej i na początku trzeciej dekady kwietnia nie było możliwości wjazdu na pola z powodu nadmiernego uwilgotnienia gleby, a co za tym idzie, wystąpiły znaczne opóźnienia w siewie buraka cukrowego, słonecznika oraz częściowo kukurydzy. Plantacje...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 13:27