Rekordowa kampania cukrownicza w KGS. Jaka była cena buraków?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKampania cukrownicza

Rekordowa kampania cukrownicza w KGS. Jaka była cena buraków?

16.01.2024., 09:00h
Styczeń to czas podsumowań kampanii cukrowniczych. Jedno z nich odbyło się na terenie Oddziału Krajowej Grupy Spożywczej S.A. – Cukrowni Kluczewo. Jakie były wyniki?

Kampania cukrownicza 2023/2024 – jakie są jej wyniki?

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. określa minioną kampanię buraczaną jako rekordową pod względem zarówno skupu buraków, jak i produkcji cukru.

Ile ton buraków zebrano w kampanii cukrowniczej 2023?

Jak wynika z danych zgromadzonych 28 grudnia 2023 r. w KGS S.A., tego dnia spółka wyprodukowała 1 mln t cukru, a ponadto do 11 stycznia 2024 oddziały KGS skupiły ok. 7,3 mln t buraków cukrowych. Każda z kampanii prowadzonych przez spółkę trwała 118 dni.

– Istotnym elementem sukcesu tegorocznej kampanii jest partnerstwo z plantatorami buraka cukrowego. Nie jest to wyłącznie układ czysto biznesowy – dokładamy do podstawowej relacji dostawcy i odbiorcy dodatkowe elementy, takie jak wiedza, zaopatrzenie w środki produkcji, czy finansowanie. Pogłębianie tych relacji jest dla nas istotne, dlatego staramy się przenosić te pozytywne aspekty na współpracę z przedstawicielami innych segmentów – powiedział Marek Zagórski – Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Ile wyniosła polaryzacja i cena buraków w sezonie 2023/2024?

11 stycznia 2024 r. średnia polaryzacja skupowa w KGS S.A. liczona od początku kampanii wynosiła 16,4%.

– Dzięki współpracy i rzetelnej dyskusji z Krajową Grupą Spożywczą S.A. można powiedzieć, że uprawa buraka cukrowego jest opłacalna. Obecne ceny buraka cukrowego gwarantują zwrot z uprawy i zysk dla plantatora – powiedział Józef Pawela – Prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Jak wynika z informacji zgromadzonych na ten dzień, średnia cena buraków cukrowych kontraktowanych z dopłatami wynosiła 228,50 zł netto.

– Od 140 lat produkujemy w Kluczewie cukier. W trakcie pierwszej kampanii, która skończyła się dokładnie 15.01.1885 roku, wyprodukowano 2600 ton cukru. Dzisiaj produkujemy tyle w ciągu dnia – powiedział Paweł Dawiskiba – Dyrektor Oddziału Cukrownia Kluczewo.

Ile plantatorzy buraka otrzymali pieniędzy za nie od KGS?

Jak wynika z informacji prasowej przekazanej przez KGS S.A., w roku 2023 rolnicy otrzymali zapłatę za buraki kontraktowe o zawartości cukru równej 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 €/t, na którą składa się cena podstawowa równa 45 €/t i świadczenie gwarantowane o wartości 1,5 €/t, czyli zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego i powiązanego z ceną cukru. Natomiast cen buraków kontraktowanych na kampanię cukrowniczą w 2024 r. wynosiła 46,5 €/t.

Kto wziął udział w podsumowaniu kampanii cukrowniczej 2023/2024?

W konferencji podsumowującej przebieg kampanii cukrowniczej w 2023/2024 wzięli udział:

  • Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. – Marek Zagórski,
  • Dyrektor Cukrowni Kluczewo – Paweł Dawiskiba,
  • Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego – Krzysztof Nykiel,
  • Prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy – Józef Pawela,
  • Prezydent Stargardu – Rafał Zając,
  • były Minister Rolnictwa – Artur Balazs.

O tym, że buraki cukrowe okażą się najbardziej opłacalną uprawą roku 2023 było wiadomo już w listopadzie. Sprawdź, czy tak dobry sezon będzie miał szansę się powtórzyć?

image
Uprawa

Jaki patent ma rolnik spod Hrubieszowa na wysokie plony buraków i pszenicy?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KGS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 15:13