Skutki działalności skośnika buraczakaPfeifer & Langen
StoryEditorSzkodniki w buraku

Skośnik buraczak: Jak zwalczać tego żarłocznego szkodnika buraka cukrowego?

29.06.2023., 14:55h
Od 2019 r. w uprawach buraka cukrowego w Polsce pojawia się skośnik buraczak. Działalność tego szkodnika jest szczególnie niebezpieczna dla plantacji i przyczynia się do szybkiego redukowania plonów oraz pogorszenia jakości korzenia. Obecne warunki atmosferyczne i susza sprzyjają występowaniu skośnika buraczaka.

Jak wygląda skośnik buraczak?

Skośnik buraczak z wyglądu przypomina motyla. Przełom maja i czerwca to okres, w którym szkodnik składa jaja. Kolejnym etapem w jego rozwoju jest wylęganie się larw, które bytują w ogonkach liściowych buraków. Ze względu na umieszczenie szkodnika trudno jest go zwalczyć podczas wykonywania zabiegu na mszyce. Działalność skośnika przekłada się na opóźnienie wzrostu młodych liści buraka, a w kolejnych etapach rozwoju rośliny uszkadza jej główkę. Naruszona struktura buraka umożliwia przenikanie do wewnątrz patogenów, bakterii i grzybów, które w efekcie doprowadzają do gnicia całego lub części korzenia. Plantacje mające do czynienia ze skośnikiem buraczakiem charakteryzują się niskim plonem i niską zawartością cukru.

image

Jaja skośnika buraczaka

FOTO: Pfeifer & Langen

Kiedy najlepiej zwalczać skośnika buraczaka?

Przeciwdziałanie skośnikowi buraczakowi najlepiej jest rozpocząć we wczesnym stadium rozwojowym szkodnika. Aktualnie w Polsce obecna jest susza, która trwa od połowy maja. Od tego czasu widoczny jest również rozwój populacji buraczaka.

Czy są środki ochrony roślin działające na buraczaka?

Związek Producentów Cukru i Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w połowie czerwca wystąpił o warunkowe dopuszczenie środków ochrony roślin o nazwie CORAGEN 200 S.C. Rolnicy mogą go używać od 15 czerwca 2023 r. do 15 września 2023 r. Ten oprysk jest zgodny z wymogami. Wcześniej był stosowany do ochrony drzew owocowych i upraw ziemniaków, a jego skuteczność potwierdził Instytut Ochrony Roślin.

image

Skutki działalności skośnika buraczaka

FOTO: Pfeifer & Langen

Pfeifer & Langen przeciwdziała szkodnikom w burakach

Pfeifer & Langen umożliwia swoim plantatorom dostęp do informacji, które pozwolą im podjąć działania mające na celu zwalczanie szkodnika. Ci rolnicy mają również możliwość kontaktowania się z doradcami surowcowymi, którzy wspierają ochronę plantacji przed chorobami i szkodnikami.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Pfeifer & Langen

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 13:53