StoryEditorWiadomości rolnicze

Co wysiać na poplon ozimy?

01.09.2017., 17:09h
Poplony ozime wymagają starannej uprawy przed siewem, optymalnego nawożenia oraz niezbyt późnego siewu. Zwykle wysiewa się poplony ozime w drugiej połowie sierpnia, ale z powodu opóźnionych żniw, w tym termin roku nieco się przesunął.
Czasu jest jednak mało i dla niezdecydowanych co wysiać przedstawiamy dziś jeszcze dwie mieszanki poplonowe. Jeżeli na ich siew będzie za późno, alternatywą będzie uprawa żyta lub żyta z wyką na poplon ozimy. Pamiętajmy, że po zbiorze rośliny przedplonowej dla poplonu ozimego należy możliwie szybko przerwać ewaporację (zahamować płytką uprawką utratę wody przez parowanie z gleby), a potem zastosować nawożenie i wykonać orkę przedsiewną na średnią głębokość.

Poznańska

W pewnym sensie mieszanka poznańska jest gotowcem do kupienia na rynku, jak opisywana kilka tygodni temu w Tygodniku Poradniku Rolniczym bardzo ceniona mieszanka gorzowska. Mieszanka poznańska może być uprawiana w sroższych warunkach, gdzie jest ryzyko wymarzania życicy wielokwiatowej. Mieszanka taka składa się z: wyki ozimej – 50 kg/ha + inkarnatki - 20 kg/ha + życicy trwałej – 2n – 10 kg/ha lub 4n – 16 kg/ha.Pamiętajmy, że w poplonach ozimych na paszę teoretycznie można uprawiać każdą odmianę żyta, ale najlepiej sprawdzają się tzw.  odmiany żyta zielonkowego, wyróżniające się wysokimi plonami suchej masy, dobrą odpornością na suszę i choroby zbożowe. Takimi odmianami z przeznaczeniem poplonu na biogaz lub paszę są np. oferowane kilka sezonów wcześniej: Sellino, KWS Magnifico, Vitallo i obecnie: Pastar, KWS Progas. Pamiętajmy – zbiór żyta na poplon wykonujemy nie w takiej fazie jak na zdjęciu, ale na początku kłoszenia (zwykle na początku maja)


Przy wysiewie w końcu sierpnia, mieszanka ta daje duże plony zielonki w następnym roku. Pierwszym zabiegiem wiosną, możliwie jak najwcześniej, jest nawożenie azotowe w dawce do 60 kg N/ha. Większych dawek się nie poleca, ponieważ mogą one powodować zmniejszenie udziału motylkowych w plonie mieszanek. Zielonkę można skosić i zakisić po bezpośrednim zebraniu z łanu. Korzystniej jest jednak ściąć mieszankę na pokosy, podsuszyć na pokosach, zebrać z pokosów i kisić jako podsuszoną. Termin zbioru mieszanki z przeznaczeniem na susz wyznacza kwitnienie wyki.

Swojecka

Z gotowych mieszanek mieszanka swojecka wydaje się najbardziej odporna na mrozy, ale wymaga dość żyznych stanowisk. Nie ma w jej kompozycji wrażliwych życic. Mieszanka swojecka składa się z: wyki ozimej – 40 kg/ha + inkarnatki – 20 kg/ha + żyta – 60 kg/ha. Inkarnatkę i wykę ozimą najlepiej jest wysiać w połowie sierpnia, a żyto dosiać w 15–20 dni później, aby przy szybszym kiełkowaniu i wzroście nie przygłuszyło wcześniej wysianych roślin.

Żyto z wyką

Mówiąc o polonach ozimych, nie zapominajmy o życie. Żyto można uprawiać w wielu wariantach mieszanek dwuskładnikowych na poplon ozimy. Bardzo dobrym partnerem dla żyta jest wyka ozima.Bardzo cennym składnikiem mieszanek gorzowskiej, poznańskiej i swojeckiej jest inkarnatka


Taka mieszanka jest doskonałym rozwiązaniem dla rejonów z bardziej srogimi zimami, gdzie zimotrwała wyka zastępuje inkarnatkę. Żyto ozime z wyką ozimą można siać w ilości odpowiednio 80–90 kg/ha ziarna + 60–70 kg/ha nasion. Zaletą tej mieszanki jest i to, że można ją siać nieco później niż te wcześniej omówione, tj. do końca sierpnia. Na lepszych glebach zamiennym komponentem dla żyta może być pszenżyto i pszenica. Żyto można wysiewać w poplonie ozimym także z rzepakiem lub rzepikiem w ilości odpowiednio ok. 100 kg/ha ziarna i ok. 4 kg/ha nasion.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 09:03