StoryEditorCiekawostki

Czy nowe szczepy bakterii ułatwią uprawę roślin w kosmosie?

16.04.2021., 11:04h
W Międzynarodowej Stacji Kosmicznej naukowcy wyizolowali cztery szczepy bakterii należąca do rodziny Methylobacteriaceae, w tym trzy nieznane do tej pory nauce. Czy nowoodkryte bakterie zostaną wykorzystane jako nawóz do uprawy roślin w kosmosie?
Mikroorganizmy przystosowane do warunków panujących w kosmosie mogą zostać wykorzystane w uprawie roślin i na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz na innych planetach.

Szczepy zebrane z różnych miejsc na pokładzie Stacji

Tylko jeden z wspomnianych szczepów udało się zidentyfikować. Jest to występująca na naszej planecie - Methylorubrum rhodesianum. Pozostałe trzy szczepy okazały się nieznanymi do tej pory „krewnymi” ziemskiego Methylobacterium indicum i otrzymały robocze nazwy: IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 i IIF4SW-B5. Naukowcy proponują nazwę Methylobacterium ajmalii.

Wydaje się, że nowe bakterie powinny mieć podobne cechy do swoich ziemskich kuzynów, dzięki czemu będzie można je wykorzystać do uprawy roślin w odmiennych niż ziemskie warunkach.

Bakterie Methylobacterium charakteryzują się takimi właściwościami jak:
  • Wiązanie azotu,
  • zwiększanie rozpuszczalności substancji, czyli solubilizacji fosforanów,
  • korzystny wpływ na wzrost roślin,
  • ochrona przed  fitopatogenami.

Badania mikrobiologiczne w kosmosie nie są łatwe

Badanie bakterii w warunkach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest łatwe ze względu na sterylne warunki tam panujące, minimalne zasoby, przez co warunki upraw są generalnie stresujące dla roślin.

Próbki zbierane są z 8 miejsc na terenie stacji, np. tam gdzie spotykają się astronauci oraz w komorze wzrostu roślin. Następnie są one przesyłane na Ziemię do dalszych badań, a loty w obie strony odbywają się stosunkowo rzadko. W związku z czym naukowcy proponują założenie na terenie Stacji laboratorium mikrobiologicznego, co znacznie by przyśpieszyło i ułatwiło badania nad nowoodkrytymi organizmami w kontrolowanych warunkach. Do tego potrzebne są jednak zintegrowane systemu monitoringu mikrobiologicznego i opracowanie technologii molekularnych przystosowanych do warunków stacji kosmicznej.

Rzodkiewka wyhodowana w kosmosie z sukcesem

Do tej pory na stacji kosmicznej z powodzeniem uprawiano zieleninę i rzodkiewkę o czym pisaliśmy już informowaliśmy wcześniej – przeczytaj artykuły:

Badacze wyniki swoich badań opublikowali w dzienniku "Frontiers in Microbiology", publikującym artykuły naukowe z dziedziny mikrobiologii.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie artykuł, który ukazał się na portalu CNN.com

Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. wrzesień 2023 14:59