StoryEditorwiadomości

Czy czeka nas rolniczy podbój kosmosu?

18.02.2021., 13:02h
Marchewka z Czerwonej Planety? Niemożliwe? Otóż nie do końca. NASA rozpoczęła projekt utworzenia kosmicznej szklarni, w której ludzie żyjący przez dłuższy czas na Marsie czy Księżycu, mieliby uprawiać rośliny. Czy NASA uda się wprowadzić uprawy rolnicze do przestrzeni kosmicznej?

Rolnicza ekspansja kosmosu odpowiedzią na głód na świecie

Rośliny są chyba jedną z ostatnich rzeczy, jaka kojarzy nam się z kosmosem. Już niedługo może się to zmienić, ponieważ na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się niedawno wyhodować pierwsze warzywa. Więcej informacjio podobnym projekcie na ten temat pod linkiem https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/pierwsze-warzywa-wyhodowane-w-kosmosie/.

NASA wraz z firmą Nanoracks postanowiła w 2021 roku zająć się hodowaniem żywności w kosmosie i całkowicie zrewolucjonizować myślenie o uprawach roślinnych. Jeśli plan zostanie zrealizowany, wiele osób żyjących na Ziemi, otrzyma długo oczekiwaną pomoc. 

COVID i problem zmian klimatycznych naprawdę otworzyły nam oczy na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Uważamy, że istnieje ścieżka badawcza, w której przestrzeń kosmiczna może być jednym z rozwiązań przyczyniających się do przezwyciężenia zmian klimatycznych i rosnących zagrożeń związanych ze zmianą klimatu na Ziemi i nadchodzącym widmem głodu – powiedział dyrektor generalny Nanoracks, Jeffrey Manber.

Pierwsza szklarnia na orbicie tuż-tuż

Grupa naukowców z Uniwersytetu Arizony, we współpracy z NASA, opracowała innowacyjne nadmuchiwane szklarnie. Prototyp szklarni testowany może być na Księżycu lub Marsie. Jeśli testy zakończą się sukcesem, urządzenie takie będzie mogło dostarczać świeże jedzenie astronautom podczas długich misji kosmicznych.
Szklarnia wykonana jest z elastycznego materiału, któremu sztywność zapewniono dzięki nadmuchaniu całej konstrukcji. Obieg powietrza w szklarni zintegrowany jest z systemami podtrzymywania życia stacji czy statku kosmicznego.

Pierwsza szklarnia o nazwie StarLab ma być wybudowana przez amerykańską firmę Nanoracks. Dyrektor generalny firmy poinformował, że Centrum Rolnictwa Kosmicznego StarLab opracuje również zrobotyzowane i zautomatyzowane systemy do utrzymania szklarni w przestrzeni kosmicznej, które będzie można później wykorzystać także do poprawy wydajności rolnictwa lądowego.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie:  Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:23