StoryEditorwiadomości z branży

Czy powstaną odmiany zbóż odpornych na zmiany klimatu?

20.07.2022., 10:07h
Tegoroczny czerwiec był trzecim najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów. Średnia temperatura na świecie wzrosła o 0,3 stopnia powyżej średniej z lat 1991-2020. To daje naprawdę wiele do myślenia, aby pracować nad odmianami zbóż, które oprą się zmianom klimatu.

Zagrożenia związane ze zmianami klimatu narastają i są już zbyt duże, aby je zbagatelizować. Na szali stoi bezpieczeństwo żywnościowe świata.

Pogoda w ostatnich latach daje nam popalić 

Susze, upały, gwałtowne zjawiska pogodowe. Nieprzewidywalność pogody wynikająca ze zmian klimatu staje się coraz bardziej przerażająca i najczęściej kończy się stratami i olbrzymimi skutkami finansowymi. Dodajmy do tego stale powiększającą się populacje ludzi na świecie, która już za 30 lat ma osiągnąć 50 mld osób, oraz wyczerpujące się zasoby, które nie są z gumy oraz stale rosnące zapotrzebowanie na żywność. Wyzwania te wymagają zmiany podejścia w dotychczasowej uprawie roślin użytkowych, które są kluczowe dla wyżywienia świata, a więc zbóż.

Już teraz naukowcy próbują znaleźć tę odpowiedź u podstaw, czyli uzyskać ją od roślin, które opierają się zmianom klimatu i mimo jego zmian, w środowisku dobrze sobie radzą. Mechanizmy odporności na suszę, upały i inne zjawiska zewnętrzne, które nimi rządzą, powinny dać się zastosować do ochrony roślin uprawnych. Jednak najpierw trzeba je poznać. W jaki sposób?

Podstawową meto...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 20:48