StoryEditorKukurydza

Czym dokarmiać kukurydzę?

12.04.2021., 10:04h
Kukurydza średnio na jedną tonę plonu ziarna pobiera ok. 50 g cynku, 20 g boru, 35 g manganu, 12 g miedzi,1 g molibdenu i 45 g żelaza. Cynk jest kluczowym partnerem dla efektywnego wykorzystania azotu, a ponadto poprawia płodność ziaren pyłku. Boru pełniącego istotne funkcje w rozwoju generatywnym jest w polskich glebach za mało.
Mikroelementami ważnymi w rozwoju kukurydzy są także miedź i mangan. Pamiętajmy, że nawet wysoka zasobność gleb w mikroelementy, nie jest równoznaczna z ich dostępnością dla roślin. Pobranie mikroelementów z gleby ogranicza m.in. pH, wilgotność i antagonizmy między pierwiastkami. Można temu zaradzić przez nawożenie dolistne roślin.

Cynk jest niezbędny do tworzenia pyłku

Przy plonie ziarna kukurydzy na poziomie 10 t/ha rośliny powinny otrzymać w nawożeniu dolistnym ok. 0,5 kg cynku. To niezwykle ważny pierwiastek. Ponad 10% białek występujących w roślinach zawiera cynk, co przy zablokowaniu pobierania tego pierwiastka oznacza konkretną redukcję plonu. Cynk chroni ściany komórkowe przed toksycznym działaniem wolnych rodników tworzonych w warunkach silnego promieniowania słonecznego i przez to chroni kukurydzę przed stresem suszy. Jest też niezbędny do tworzenia pyłku i poprawia żywotność jego ziaren.

Ostre objawy niedoboru cynku (żółte lub białawe pasy biegnące wzdłuż nerwów najmłodszych liści kukurydzy) występują rzadko. Ok. 20% plantacji kukurydzy w Polsce wykazuje utajone niedobory cynku i dlatego trzeba go stosować zapob...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 21:00