StoryEditorAgrotechnika

Dzięki soi pszenicy wystraczy tylko połowa azotu

23.09.2021., 12:09h
Soja w Polsce naśladuje karierę kukurydzy i trzeba przyznać, że to przed laty firma Aroyoumis zapoczątkowała rewolucję uprawy soi w Polsce. Do tego czasu mieliśmy w ofercie właściwie dwie polskie odmiany, a potem, 10 lat temu, wszystko ruszyło.

Przykładem rosnącego znaczenia uprawy soi w Polsce są systematyczne rejestracje środków ochrony roślin do stosowania w soi oraz Krajowy Rejestr odmian, w którym znajdują się aż 32 odmiany soi z różnych grup wczesności. W badaniach rejestrowych jest kolejnych 19 odmian.

Im późniejsza odmiana soi, tym szersze międzyrzędzia

Rolnikiem, który od 5 sezonów szlifuje uprawę soi i wspólnie z firmą Agroyoumis, ale także BASF, Oseva, INTERMAG i SZEWERA organizuje spotkania polowe z pokaźną kolekcją odmian jest Marek Michalik z Pawłowic, gm. Stężyca, powiat rycki. W tym roku takie spotkanie tuż przed zbiorem wczesnych odmian soi miało miejsce 13 września. Była prezentacja odmian, łyk agrotechniki soi, ale także wprowadzanego do oferty nasiennej Agroyoumis słonecznika i ciekawe rozmowy z gospodarzem.

Każdy sezon to nauka i czasami niespodzianki w reakcji odmian na warunki pogodowe. Przykład to ub.r. kiedy to odmiana Orpheus (Orfej) z grupy wczesności 000 – ocenionej w COBORU, w woj. podlaskim, dojrzewała razem z Mavką o wczesności 000. W tym roku widać jednak różnicę wczesności między tymi odmianami, ale i znacznie wyższy potencjał plonowania odmiany Orph...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 01:11