StoryEditorWiadomości z branży

Jak będzie zmieniać się rolnictwo w najbliższych latach?

24.10.2019., 11:10h
Nie da się ukryć, że rolnictwo zmienia się nieustannie, a te zmiany wymuszają zmiany klimatu, przepisy i rosnąca populacja ludzi. A zmienia się dzięki rozwojowi nauki, postępowi hodowlanemu, innowacjom w dziedzinie chemii i wszechobecnej cyfryzacji.
Firma Bayer bardzo angażuje się w tworzenie bardziej zrównoważonego systemu produkcji żywności i inwestuje olbrzymie środki. Niewątpliwie Bayer sam kształtuje przyszłość rolnictwa, ale też zaprasza do dyskusji partnerów. Właśnie na spotkaniu Future of Farming Dialogue 2019, zorganizowanym pod koniec września 2019 roku przez Bayer o przyszłości rolnictwa rozmawiali rolnicy, naukowcy, eksperci i dziennikarze.

Jutro należy do nas wszystkich

Rolnictwo musi wyżywić rosnącą populację świata i zapobiec klęsce głodu – podkreślił na wstępie Liam Condon, członek zarządu Bayer i prezes działu Crop Science.Potrzebne są przełomowe innowacje, aby rolnicy mogli wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla rosnącej populacji świata, przy jednoczesnym zachowaniu zasobów naturalnych.

Zorganizowane pod hasłem „Jutro należy do nas wszystkich” wydarzenie, zgromadziło prelegentów i uczestników z około 40 krajów. W trakcie dwóch dni odbyły się dyskusje panelowe, rozmowy i debaty na temat szans i problemów, przed którymi stoi rolnictwo.

W swoim wystąpieniu Liam Condon ogłosił, że Bayer podejmuje trzy ambitne zobowiązania do roku 2030. To zmniejszenie wpływu środków ochrony roślin na środowisko o 30% dzięki opracowaniu nowych technologii zmniejszających ilość stosowanych środków ochrony roślin i zwiększających precyzję ich aplikowania. Drugie zobowiązanie, to zmniejszenie ilości produkowanych gazów cieplarnianych o 30% na obszarze najbardziej emisyjnych systemów upraw w regionach obsługiwanych przez Bayer. Trzecie – wzmocnienie pozycji 100 milionów drobnych rolników w krajach rozwijających się na całym świecie poprzez zapewnienie większego dostępu do zrównoważonych rozwiązań rolniczych.

Badania dają rozwój

W ubiegłym roku Bayer dokonał inwestycji o wartości 2,3 mld euro w badania i rozwój upraw – więcej niż jakikolwiek inny konkurencyjny podmiot. Oczekuje się, że wartość ta wzrośnie do ponad 25 mld euro w ciągu najbliższej dekady. Około 7300 naukowców pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami w ponad 35 ośrodkach badawczo-rozwojowych i na ponad 175 stacjach polowych.

Szereg dzisiejszych innowacji jest wynikiem zarówno ciągłego doskonalenia, jak i przełomowych odkryć. Wykorzystujemy siłę ludzkiej pomysłowości do stymulacji postępu naukowego w dziedzinie zdrowia i żywienia – wyjaśnił Bob Reiter, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Crop Science. – W ten sposób udoskonalamy nasz świat.

W ubiegłym miesiącu Bayer po raz kolejny dowiódł swojego potencjału badawczo-rozwojowego, wprowadzając na rynek innowacyjny środek grzybobójczy, bazujący na technologii własnej – iblon. W oparciu o składnik aktywny (izoflucypram) nowy środek grzybobójczy przeznaczony do ochrony pszenicy pozwala na doskonałą kontrolę chorób roślin zbożowych. W efekcie udaje się zapewnić zdrowsze uprawy i stały wzrost wielkości plonów w porównaniu z obecnymi standardami rynkowymi.

Cyfryzacja i nowe technologie

Analityka danych (zwana też nauką o danych) i innowacyjne narzędzia cyfrowe pozwalają Bayer na trwałą poprawę efektywności swojej działalności biznesowej, a jednocześnie umożliwiają rolnikom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących uprawy roślin. Połączenie wiodących zasobów genetycznych w kukurydzy, soi, bawełnie i warzywach, jak również cech nowej generacji, zaawansowanych prac badawczych nad substancjami chemicznymi i drobnoustrojami z największą bazą danych dotyczących wydajności nasiennictwa sprawia, że Bayer dysponuje największym potencjałem do innowacji w rolnictwie.

Pochwalić się możemy 75 projektami w obszarach nasion i cech, ochrony roślin i cyfrowych technologii rolniczych – dodał Bob Reiter. – Dzięki setkom co roku wprowadzanych na rynek nowych hybryd i odmian, znajdujemy się na możliwie jak najlepszej pozycji, by odkrywać, łączyć i dostosowywać rozwiązania przeznaczone dla rolników na całym świecie.

Wydajniejsze rolnictwo cyfrowe

Bayer zapewnia dziś producentom rolniczym na całym świecie i milionom hektarów ich upraw dostęp do platform rolnictwa cyfrowego.

Dzięki połączeniu światowej klasy produktów i technologii Bayer, niezliczonych działań badawczo-rozwojowych oraz ich integracji z naszą platformą FieldView, przyszłość rolnictwa nigdy nie była bardziej fascynująca – podkreślił Sam Eathington, dyrektor naukowy The Climate Corporation. – Platforma FieldView dostępna jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Argentynie i w 15 krajach Europy (w tym na najważniejszych rynkach, takich jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Ukraina). W 2018 roku spółka The Climate Corporation wprowadziła również cyfrowe rozwiązanie dla drobnych producentów rolniczych – jest to aplikacja FarmRise, która na urządzenia mobilne dostarcza najważniejsze dane dotyczące upraw i w ten sposób pomaga podejmować trafne decyzje.

Od prawej: Liam Condon, członek zarządu Bayer i prezes działu Crop Science, Bob Reiter, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Crop Science oraz Frank Sesno, prowadzący dyskusję
  • Od prawej: Liam Condon, członek zarządu Bayer i prezes działu Crop Science, Bob Reiter, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Crop Science oraz Frank Sesno, prowadzący dyskusję
Marek Kalinowski
Zdjęcie: Redakcja TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 13:38