StoryEditorRzepak

Jak dokarmiać dolistnie rzepak?

11.03.2019., 11:03h
Kolejny sezon wegetacyjny zbliża się wielkimi krokami. Na Warmii i Mazurach dawno nie było tak dobrych rzepaków, jak w tym roku. 

W dniu mojej wizyty w gospodarstwie śniegu na polach już nie było, zrobiło się ciepło, a w tym momencie nie jest to dobre dla roślin. Tym bardziej, że w długoterminowych prognozach pogody, ponownie widzimy opady śniegu i przymrozki, tego najbardziej obawiają się rolnicy. 

Większa roślina ma większe potrzeby

Waldemar Kornatowski wraz z synem Kamilem prowadzi gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją roślinną, a ich specjalnością jest uprawa ozimin, głównie pszenicy i rzepaku. Przez lata dopracowywali technologię uprawy, wciąż uczą się, wprowadzają nowości, zawsze przecież można coś poprawić, ulepszyć.

Na gleby nie możemy narzekać, jest to głównie III i IV klasa, gleby mozaikowe, utrzymane w kulturze. Co roku kupujemy około 300 t wapna, które stosujemy na kolejne działki, wapnujemy pola regularnie co 3 lata, poza tym wapnujemy zawsze po rzepakach. I oczywiście jak dokupujemy ziemię, to obowiązkowo idzie wapno i to przez pierwsze 3 lata co roku, bo najczęściej taka ziemia bardzo dawno wapna nie widziała – wyjaśnia Waldemar Kornatowski. Średnie plony rzepaków to 4 t/ha. 

Siejemy tylko kiłoodporne odmiany rzepaku, bo w...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 12:57