StoryEditorpozostałe rośliny

Jak prawidłowo przeprowadzić letnie cięcie drzew owocowych?

14.07.2021., 14:07h
W przypadku jabłoni, gruszy i śliw, letnie cięcie jest zabiegiem uzupełniającym, gdyż podstawowe cięcie tych gatunków wykonuje się zimą i wczesną wiosną. Jeśli zaś chodzi o czereśnie i wiśnie, te tnie się tylko latem po zbiorze owoców.
Letnie cięcie uzupełniające polega głównie na wycinaniu a jeszcze lepiej wyłamywaniu wilków, czyli jednorocznych pędów niezdrewniałych, a także ich skracaniu. Zaletą tego zabiegu jest odpowiednie wybarwienie owoców, które podnosi ich jakość.

Kiedy przeprowadzamy cięcia jabłoni i gruszy?

Cięcie jabłoni i gruszy przeprowadzamy w różnych terminach, które są zależne od zbioru. Przy odmianach wczesnych zabieg przeprowadzamy na przełomie czerwca i lipca a przy odmianach późnych do końca sierpnia, czasem połowy września. Zazwyczaj cięcie przypada na ok. 3–4 tyg. przed przewidywanym terminem zbioru. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, bo wówczas mogą w miejscu cięcia wyrastać kolejne wilki osłabiające owoce i powodujące ponowne zacienianie. Cięcie letnie polega na usuwaniu nadmiaru silnych, tegorocznych przyrostów. Zabieg należy tak przeprowadzić, by wyeksponować owoce na światło słoneczne, lecz nie ograniczać aparatów asymilacji. Przyjmuje się zatem, że podczas cięcia usuwamy lub skracamy ok. 70% zbędnych pędów rosnących pionowo. Pozostawia się pędy rosnące poziomo o długości ok. 30 cm i rosnące do dołu. Te pędy z czasem wykorzystamy do odbudowy korony. Długopędy rosnące w pobliżu owoców skracamy nad 4–5 liściem.
 
Zabieg cięcia należy wykonywać w dni suche, lecz nie upalne i słoneczne. Gwałtowna zmiana nasłonecznienia może spowodować oparzenia słoneczne na skórce owoców. Warto poczekać kilka dni z zabiegiem, gdy nastąpią mniej słoneczne i chłodniejsze, ale suche dni.

W jaki sposób tniemy śliwy?

Podobnie tniemy śliwy, które szczepione na ałyczy mają skłonność do wypuszczania pionowych, nieowocujących pędów. Niestety, dość skutecznie zacieniają i zagęszczają koronę blokując dostęp światła słonecznego do wnętrza korony, jak i owoców. Aby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia należy w czerwcu lub najdalej początkach lipca uszczykiwać lub skracać nad 5 liściem. Takie uszczykiwanie bądź obcinanie wierzchołków sprzyja wiązaniu pąków kwiatowych na kolejny sezon.

Wyłamując pęd wraz z piętką ograniczamy wyrastanie nowych wilków
  • Wyłamując pęd wraz z piętką ograniczamy wyrastanie nowych wilków

Jak przeprowadzić cięcia czereśni i wiśni?

Czereśnie i wiśnie,należy ciąć latem po zbiorach owoców. Ponieważ drzewa pestkowe zapadają na choroby drewna i kory, rany pozostawione przez sekator i piłę muszą szybko się zagoić a temu sprzyja lato. Ważne także, by cięcie zakończyć do połowy września. Właściwie uformowane drzewo musi mieć systematycznie usuwane pędy zagęszczające środek korony. Usuwamy również pędy chore, uszkodzone przez szkodniki oraz mechanicznie, a także młode, zwieszające się, rosnące pionowo do góry i skierowane do środka korony. Drzewa te owocują na jedno- i dwuletnich pędach. Musimy zatem zmusić drzewo do wypuszczenia takowych. W tym celu odmładzamy koronę przycinając stare konary. Nie przycinajmy wszystkich, bo osłabimy owocowanie. Cięcie jest uzależnione również od odmiany wiśni. U Łutówki intensywnie skracamy pędy nad pąkiem wegetatywnym. U odmian z tendencją do zagęszczania korony, np. Nefris, wycinamy jak największą ilość pędów unikając ich skracania.


Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:06