StoryEditorkukurydza

Jak zaplanować uprawę kukurydzy?

16.02.2020., 14:02h
Rodzinne gospodarstwo w Krasnosielcu specjalizuje się w uprawie kukurydzy, która jest oczkiem w głowie gospodarzy i stanowi prawie 3/4 areału, którym dysponują. Właściciele bardzo dbają nie tylko o przygotowanie stanowiska czy dobór odpowiedniej odmiany, ale również od samego początku myślą o wartości pokarmowej pasz z kukurydzy.
Uprawiana w gospodarstwie kukurydza przeznaczona jest na kiszonkę i ziarno, z przewagą odmian uprawianych na ziarno. Z ziarna, które wyprodukują gospodarze,  korzystają również stali klienci państwa Zielińskich, którzy kupują ziarno ze sprawdzonego źródła i używają go do produkcji mieszanek paszowych. Mieszanki produkowane są w oparciu o mobilną mieszalnię pasz, którą posiadają właściciele gospodarstwa.

Sprawdzone odmiany i testowanie nowości

W tym roku po raz kolejny siane będą czeskie odmiany kukurydzy Oseva na kiszonkę. Rolnik podkreśla, że zarejestrowana w 2018 roku OP Maura o FAO 240–250, zasłużenie nazywana jest Królową Pól. Druga odmiana zaplanowana na ten rok, to Cebir o podobnym FAO i możliwości wykorzystania na kiszonkę, CCM i biogaz.

Obserwowałem tę odmianę i w minionym sezonie z dobrej strony pokazała się na poletkach pokazowych w różnych częściach Mazowsza, Podlasia oraz Warmii i Mazur, więc w tym roku sprawdzę ją u siebie w gospodarstwie – deklaruje rozmówca.

Rolnik starannie wybiera odmiany do siewu, bo muszą sprawdzić się na słabszych mozaikowatych i przepuszczalnych glebach. W doświadczeniach polowych...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:20