StoryEditorAgrotechnika

Jak zwalczać chwościka i komosę białą w burakach cukrowych?

21.11.2022., 10:11h
Kilkanaście lat temu na terenie powiatu kętrzyńskiego i bartoszyckiego buraki uprawiano prawie w każdym gospodarstwie. Po zlikwidowaniu cukrowni w Kętrzynie, coraz częściej rolnicy rezygnowali z tej uprawy. Ale te gospodarstwa, które wciąż uprawiają muszą mierzyć się z zagrożeniami ze strony chwościka oraz komosy białej. Jak je zwalczać?

Podobnie było w Drogoszach, na pola gospodarstwa „Agro-Funduszu Mazury” Sp. z o.o., po prawie 10 latach przerwy w uprawie, w 2022 r. buraki cukrowe wróciły.

Wysiano cztery odmiany buraków 

Buraki siane były w systemie Conviso Smart, który opiera się na wysianiu specjalnie wyselekcjonowanych odmian buraka tolerancyjnych na herbicyd Conviso One. Specjalnie wyselekcjonowane odmiany buraków posiadają te same możliwości i cechy, jak klasyczne, ale po zastosowaniu nowego herbicydu są w stanie wykorzystać pełny potencjał wydajności, dzięki zapewnieniu najwyższego bezpieczeństwa odchwaszczanych upraw.

Buraki wysialiśmy na 100 ha, przedplonem była pszenica ozima, gleby III i IV klasy. Siew odbył się 13–14 kwietnia, obsada 115 tys. nasion/ha. Przedsiewnie zastosowaliśmy nawóz potasowo-magnezowy Korn-Kali w dawce 200 kg/ha, Kizeryt 150 kg/ha oraz Polidap 150 kg/ha, a także RSM. Azotu w sumie poszło niedużo, bo ok. 110 kg czystego składnika na hektar, dzięki temu jak badano jakość plonu i zawartość azotanów, to nie mieliśmy potrąceń za przekroczenie normy azotu – wyjaśnia Jacek Gawroński, kierownik produkcji roślinnej Agro-Funduszu Mazury” Sp...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:49