StoryEditorwiadomości z branży

Jaką odmianę wybrać? Pomoże w tym udział w Dniach Pola COBORU

31.07.2020., 10:07h
Tradycją stacji i zakładów doświadczalnych COBORU w całej Polsce są odbywające się w czerwcu Dni Pola i Dni Otwarte. Mając na uwadze zagrożenie koronawirusem SDOO we Wrócikowie zorganizowało inne niż zwykle Dni Otwarte i Dni Pola – Inicjatywy Białkowej COBORU i Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020.
Spotkania odbywały się w dniach 23 i 24 czerwca, w 25-osobowych grupach, po wcześniejszych telefonicznych zgłoszeniach uczestników. A było co oglądać, bo we Wrócikowie przygotowano aż 4500 poletek. Wielu rolników przyjechało tutaj, by potwierdzić ostatecznie swoje wybory odmian ozimych do siewów jesienią br.

Dylematy gospodarstw na początku sezonu

Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie, witając uczestników spotkania, podkreślał, że mają wielkie szczęście, bo dysponują całą paletą odmian na prawie 4500 poletek. Zarówno prelegenci, jak i sami rolnicy podkreślali na spotkaniu, że w bieżącym sezonie mieliśmy do czynienia z bardzo silną presją chorób zarówno w zbożach ozimych, jak i w zbożach jarych. Występują przede wszystkim rdze, septoriozy, jeżeli ktoś słabo zaprawiał, słabo chronił, zwłaszcza pierwszy zabieg. Jest to również rok niezwykle sprzyjający szkodnikom.

Często na poziomie gospodarstw na początku sezonu są dylematy, czy stosować w zbożach technologię fungicydową trzyzabiegową, czy wystarczy dwuzabiegowa? Ten rok pokazuje, że ci którzy nastawili się na trzyzabiegową technologię fung...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 17:52