StoryEditorrzepak

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

11.04.2023., 19:04h
Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

Jeden zabieg zwalczający sprawcę jest standardem, a od kilku sezonów konieczne są dwa zabiegi fungicydowe. Oczywiście zależy to od przebiegu pogody i presji sprawcy zgnilizny twardzikowej. Zależy też od uprawianej odmiany, bo niektóre wykazują podwyższoną tolerancję.

Wybierz jedne z trzech sposobów walki z zgnilizną twardzikową w rzepaku

Warto też dodać, że presja zgnilizny twardzikowej zależy od zmianowania i bardzo mocno od agrotechniki. Choroba jest dużym problemem, ale można ją ograniczać na trzy sposoby. Bardzo skutecznie ogranicza chorobę głęboka orka. Głęboko przyorane skleroty zgnilizny twardzikowej (są czarne umiejscowione w łodygach porażonego rzepaku) potrzebują nawet 6 miesięcy, aby wytworzyć miseczki owocników, a wtedy rzepak jest już wymłócony. Ale jeżeli agrotechnika jest uproszczona, grzyb nie traci energii na wytwarzanie długiej nóżki i owocniki tworzą się od wiosny. Stąd zdarza się w uproszczonych technologiach uprawy atak zgnilizny twardzikowej znacznie wcześniej – jeszcze przed kwitnieniem rzepaku.

Mamy też możliwość skutecznej, ale drogiej, ochrony biologicznej. Najdłużej na naszym rynku jest preparat Cont...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 15:05