StoryEditorPszenica

Jesień to dobry czas na zabiegi herbicydowe

06.10.2020., 10:10h
Długa, ciepła, często wilgotna jesień sprzyja wykonywaniu zabiegów herbicydowych, poza tym rolnicy coraz częściej zauważają, że jesienne zabiegi są najbardziej skuteczne. Jesienią najłatwiej walczy się z miotłą, z chwastami uciążliwymi i odpornymi. I mamy szansę zrobienia poprawki wiosną, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Jesienią mamy długi okres stosowania herbicydów, bo jedne można stosować przedwschodowo, a inne powschodowo i nalistnie, więc jest czas, żeby trafić w odpowiednie warunki pogodowe.

Sprawdzone odmiany pszenicy

Mariusz Szałaj z Runowa specjalizuje się w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewów dominują zboża. W rozpoczynającym się sezonie wegetacyjnym rolnik wysieje ponownie dwie sprawdzone odmiany pszenicy Euforie na ok. 15 ha i na 25 ha Hondie. Nie szuka czegoś nowego, bo te odmiany po raz kolejny zdały egzamin, dając w zakończonym sezonie średnio ok. 9 t/ha, poza tym miały wzorcowe parametry. Gleby w gospodarstwie nie są łatwe do uprawy, co prawda przeważa klasa IVa, znajdziemy też klasę III, ale gleby są mozaikowate. Właściciel gospodarstwa mówi, że na jednym polu ma glinę, nad rowami iły, miejscami torfy i nawet piasek.

Dlaczego te same odmiany?

– Hondia daje wysoki, stabilny plon i ma wysoką jakość ziarna, często o parametrach na poziomie pszenic elitarnych i rzeczywiście tak to wygląda nawet biorąc do ręki ziarno Hondi i innej pszenicy widać tę różnicę w grubości ziarna. Ziarno jest pięknie wyrównane. MTZ wynosi 48,7 g, dla porównania ma...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:16