StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Jesienne odchwaszczanie upraw podstawą i z lepszymi efektami

13.09.2022., 23:09h
Odchwaszczanie zbóż ozimych w terminie jesiennym daje lepszy efekt niż zabiegi wiosenne. Można je wykonać bezpośrednio po siewie lub nalistnie w różnych fazach rozwojowych zbóż.

Najlepsze efekty odchwaszczania daje strategia wykonania dwóch zabiegów, podstawowego jesienią i korekcyjnego wiosną. To dlatego, że wiele chwastów ma formę jarą i ozimą. Formy ozime (chwasty wschodzące już jesienią) rosną silniej, rozkrzewiają się i wytwarzają więcej nasion. Są zagrożeniem nie tylko dla zboża ozimego, ale zwiększają zapas nasion w glebie, kiełkujących w uprawach następczych.

Należy rozważyć zmianę herbicydu na niezawierający substancji chlorotoluron

Zanim przejdziemy do ważnych zasad odchwaszczania jesienią, chcę przypomnieć o bardzo ważnej kwestii – selektywności substancji czynnych herbicydów. Coraz rzadziej się o tym mówi, bo nowe środki, często dzięki unikatowej formulacji, są dla zbóż bezpieczne. Nie mniej, to bardzo ważny czynnik wyboru herbicydów ekonomicznych do ochrony konkretnych odmian.

Wielu hodowców pszenicy informuje np. o odporności lub wrażliwości odmian na chlorotoluron. Ta skuteczna substancja do stosowania od 2–3 liści pszenicy może powodować u wrażliwych odmian żółknięcie i zasychanie blaszek liściowych, nekrotyczne plamy na blaszkach liściowych oraz zahamowanie wzrostu. Hodowc...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:05