StoryEditorpozostałe rośliny

Kiedy najlepiej siać międzyplony?

28.06.2021., 13:06h
Tydzień temu pisaliśmy o podstawowej agrotechnice przedsiewnej i nawożeniu pod międzyplony ścierniskowe a także zasadach doboru roślin do uprawy. Międzyplony mogą pełnić w zmianowaniu wiele funkcji, a także stanowić rezerwę paszową dla zwierząt.
Zdecydowanie najczęściej rolnicy prowadzący chów i hodowlę bydła mlecznego wybierają do uprawy rośliny i mieszanki o średnie długości wegetacji. Powinniśmy je siać do końca lipca, najpóźniej na początku sierpnia, bo wymagają minimum 60 dni wegetacji. W tej grupie mamy: bobik, łubiny (żółty i wąskolistny), wykę, groch siewny, seradelę, życice (westerwoldzka, wielokwiatowa), słonecznik a także kukurydzę o czym piszemy na str. 27. Ta różnorodność gatunkowa roślin pozwala wybrać najbardziej odpowiedni poplon praktycznie na każdą glebę i na każdy termin siewu.

Bobowate potrzebują sporej ilości wody

Bobowate w mieszankach są najlepszymi międzyplonami, ale są też najbardziej ryzykownym wyborem w rejonach z deficytem wody. Powodzenie w uprawie tych poplonów zależy w głównej mierze od doboru roślin oraz wilgotności gleby w okresie ich wegetacji. Na glebach zwięzłych oraz w rejonach o większej ilości opadów atmosferycznych dobre wyniki dają mieszanki roślin bobowatych lub bobowatych z innymi gatunkami. Przykładów różnych kombinacji takich mieszanek jest bardzo dużo.
 
Bobowate mimo zróżnicowanych wymagań glebowych potrzebują...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 20:36