Konopie włókniste, rolnictwoJustyna Czupryniak/Canva/MRiRW
StoryEditorKonopie włókniste

Konopie włókniste: rząd chce ułatwić rolnikom uprawę i sprzedaż

04.12.2023., 15:30h
Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest jednym z ośmiu projektów systemowych rozwiązań rolnictwa, które minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiła na konferencji prasowej dotyczącej rolnictwa. Jakie nowelizacje zostały przewidziane w dokumencie?

Zwiększenie opłacalności konopi włóknistych

Minister Gembicka konferencję dotyczącą rolnictwa współprowadziła z posłem Jarosławem Sachajko, który poinformował o planach wobec ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jak wynika z przekazanych informacji, proponowana nowelizacja zakłada zwiększenie opłacalności przetwarzania konopi włóknistych w przemyśle.

Zwiększenie zawartości THC w uprawie konopi włóknistych

Poseł Sachajko zwrócił uwagę na fakt, że dotychczasowa norma zawartości THC, czyli substancji narkotycznej w konopiach wynosiła 0,2%. Projektowana nowelizacja ustawy zakłada, że poziom THC zostanie podwyższony do 0,3%. Ponadto dla rolników produkujących konopie włókniste ma zostać stworzony szereg ułatwień, zgodnie z którym:

  • nie będzie konieczności zwracania się do wójta o zgodę na produkcję,
  • będzie możliwość przetwarzania i sprzedaży konopi włóknistych przez rolników.

Zamiast powyższego obowiązku, rolnicy będą musieli dopilnować zgłoszenia do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

– W myśl proponowanych zmian w tej ustawie rolnik będzie mógł, bez występowania o zgodę, także wytwarzać i sprzedawać produkty z produkowanych przez siebie konopi włóknistych, jeśli w konopiach tych nie ma więcej niż 0,3 proc. THC – poinformował poseł Jarosław Sachajko.

image
Uprawa

Uprawa konopi włóknistych na słomę: jaki koszt i jaki zysk dla rolnika?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 05:34