StoryEditorWiadomości rolnicze

Krajowa Grupa Spożywcza podnosi stawkę za buraki do 50 euro za tonę

18.10.2022., 14:10h
17 października 2022 r. Krajowa Grupa Spożywcza zdecydowała o podniesieniu do 50 euro za tonę ceny za buraki kontraktowane w kampanii 2022/2023.

Rolnicy otrzymają 50 euro za tonę buraków

Po wprowadzeniu podwyżek plantatorzy, sprzedający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A., otrzymają wynagrodzenie netto niemniejsze niż 50 euro za tonę przy zawartości cukru równej 16%.

Na jakiej podstawie wyliczana jest kwota podwyżki?

Na kwotę wprowadzonej podwyżki składają się:

 • cena podstawowa 37 €/t,
 • świadczenie gwarantowane 13 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Jaka jest obecna cena buraków nadwyżkowych?

Aktualnie za buraki nadwyżkowe rolnik otrzyma 120 zł netto/t, jednak ostateczna cena tego typu buraków zostanie ustalona na najbliższym posiedzeniu.

Buraki nadwyżkowe będą reklasyfikowane

Krajowa Grupa Spożywcza poinformowała również, że w kampanii 2022/2023 będzie obowiązywała reklasyfikacja buraków, czyli wyliczany będzie udział procentowy z dostarczonych buraków nadwyżkowych, które będą wypełniały wykonanie planu kontraktacji dla danego Oddziału.

Co oferuje Krajowa Grupa Spożywcza swoim plantatorom?

Rolnicy dostarczający burak do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. mogą skorzystać z następującego wsparcia oferowanego przez Spółkę:

 • zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
 • szkolenia agrotechniczne,
 • promocyjne programy ochronne,
 • doradztwo agrotechników i inspektorów surowcowych.

KGS gwarantuje również wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku:

 • wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych,
 • chorób roślin,
 • ataku szkodników.

Ile za buraki płacą pozostałe cukrownie w Polsce?

Kampania buraczana rozpoczęła się we wrześniu i ma potrwać do stycznia. Ceny oferowane przez Spółki Cukrowe w Polsce utrzymują się na następującym poziomie:

 • Nordzucker Polska: 41 euro/t buraków o zawartości 16 proc. cukru,
 • Südzucker Polska: 50 euro/t buraków o zawartości 18 proc. cukru.
 • Pfeifer & Langen: 48 euro/t buraków za każdą dostarczoną tonę.

Przy czym kwota oferowana przez Pfeifer & Langen składa się "z tytułu dotychczas uzgodnionej ceny w wysokości 43 EUR oraz 5 EUR zaliczki, którą producent cukru wypłaci na poczet rozliczenia ceny ostatecznej, dokonywanego w terminie do 31 października kolejnego roku".

Pfeifer & Langen wydłuża kampanię cukrowniczą

Spółka Pfeifer & Langen poinformowała o tym, że w związku z obfitymi zbiorami buraka zdecydowano o przedłużeniu trwającej kampanii do 18 stycznia 2023 r. w cukrowniach w Wielkopolsce, natomiast do 8 stycznia 2023 r. będzie trwała kampania w cukrowni Glinojeck. Aktualne plony buraka oscylują w granicach 61 t/ha, natomiast średnia zawartość cukru przekroczyła 16,3%.

Burak stał się najbardziej opłacalną rośliną w Polsce - dlaczego?

Dzięki wzrastającym cenom skupu buraka, opłacalność uprawy tej rośliny również wzrasta. Spadek cen, jaki zanotowały uprawy pszenicy, kukurydzy i rzepaku, przyczynił się do zwiększenia atrakcyjności uprawy buraka.

Do kwestii uprawy buraka odniósł się Witold Skrzypczak, dyrektor Gospodarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Dłoni i potwierdził, że w obecnej sytuacji plantatorzy buraka cukrowego osiągają najwyższe zyski, czego powodem nie jest jedynie zmiana sposobu uprawy, ale również oferowane dopłaty są nader korzystne.

– Buraki są najbardziej opłacalną rośliną w naszym gospodarstwie. W ostatnim roku wzrosły wprawdzie koszty nawozów, paliw czy środków ochrony roślin, ale buraki potrzebują proporcjonalnie mniej czystych składników niż na przykład zboża, więc wzrost cen nawozów nie był tak dotkliwy. Dodatkowo nowoczesne metody uprawy pozwalają zmniejszyć liczbę przejazdów po polu, a co za tym idzie - ograniczyć koszty paliwa. Dzięki zmianie sposobu uprawy i stosowaniu płodozmianu dołączyliśmy do programu sekwestracji węgla. Przychody z tego tytułu w tym roku to może być dodatkowe ok. 600 zł z hektara – podsumował Skrzypczak.

Oprócz wspomnianego przez rolnika przychodu osiąganego w związku z dołączeniem do programu sekwestracji węgla plantatorzy otrzymają również dodatkową płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych ustanowioną na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi, która w 2022 r. wynosi 1806,58 zł/ha.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 18:28