Rolnik Henryk PawelecKrzysztof Janisławski
StoryEditorKukurydza na ziarno

Jak wybrać najlepsze odmiany kukurydzy na ziarno? Rolnik spod Lublina ma na to patent

22.05.2023., 09:00h
Jakie cechy odmianowe są istotne przy wyborze odmian kukurydzy na ziarno? Jaką wybrać technologię odchwaszczania? O tym i o innych kwestiach związanych z agrotechniką, opowiada Henryk Pawelec, rolnik z województwa lubelskiego.

Henryk Pawelec prowadzi gospodarstwo rolne na własny rachunek od blisko czterdziestu lat. W pierwszym okresie działalności produkcję roślinną łączył z produkcją owoców miękkich oraz hodowlą zarodową świń. Po 2004 r. skupił się na produkcji roślinnej i prowadzeniu usług rolniczych – przede wszystkim tych z zakresu systemów rolnictwa precyzyjnego.

Obecnie na 102 hektarach ziem II, III i IV klasy bonitacyjnej (średnie w uprawie) uprawia pszenicę ozimą, rzepak ozimy i kukurydzę.

– W 2011 r. wszedłem, jako pierwszy w mojej okolicy, w uprawę bezorkową – mówi Henryk Pawelec. Rolnik pozbył się wówczas pługa, ale po jakimś czasie wrócił on jednak do wyposażenia gospodarstwa. – Z perspektywy ponad dziesięciu lat doświadczeń z uproszczeniami uważam, że nie jest to technologia do wyłącznego stosowania w warunkach mojego gospodarstwa. Występowały problemy z gryzoniami, a nie jestem zwolennikiem ich chemicznego zwalczania, bo cierpią na tym ptaki drapieżne. Są też większe problemy z zachwaszczeniem, a przecież chcemy odchodzić od glifosatu.

Przy wyborze technologii trzeba być elastycznym

Obecnie w gospodarstwie stosowane są zar...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 10:46