Objawy niedoboru magnezu w zbożachMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Deficyt magnezu, to duże straty w plonie zbóż, rzepaku czy buraków. Kiedy i jak nawozić?

21.06.2024., 08:00h
Magnez jest szczególnie ważnym pierwiastkiem dla buraków, rzepaku, ziemniaków i zbóż. Spośród zbóż najwięcej tego składnika pobiera owies. U ziemniaków magnez odgrywa dużą rolę jako aktywator procesu przemiany skrobi, a także wpływa na polepszenie cech jakościowych przy przetwarzaniu bulw. Podobne duże znaczenie ma dla prawidłowego rozwoju korzeni buraka cukrowego i w efekcie nagromadzenia cukru. Nie tylko zakwaszenie gleby ogranicza wzrost i rozwój roślin. Brak przyswajalnego magnezu w glebie jest również poważnym zagrożeniem dla plonowania roślin.

Od czego zależy prawidłowe pobieranie magnezu przez rośliny?

Rośliny pobierają magnez od kiełkowania aż do końca wegetacji. Prawidłowe pobieranie tego pierwiastka przez rośliny zależy od zasobności gleby w przyswajalne formy magnezu, ale również od zawartości w niej wapnia i potasu. Rośliny dobrze odżywione magnezem pobierają więcej azotu, co przedkłada się korzystnie na wielkość i jakość plonu oraz zapobiega stratom tego pierwiastka z gleby, gdyż azot niepobrany przez rośliny jest tracony.

Jakie czynniki wpływają na niedobór magnezu w glebie?

Ponad połowa naszych gleb wykazuje niską zawartość magnezu w glebie. W dodatku magnez jest wypłukiwany w głąb profilu glebowego w trakcie obfitych opadów, przeważnie wczesną wiosną, co powoduje w konsekw...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 18:37