Najczęstszą przyczyną występowania zalegania poporodowego jest nieprawidłowe żywienie mineralne krów w okresie zasuszeniaBeata Dąbrowska
StoryEditorNajczęstsze powody zalegania krów

Dlaczego krowa nie wstaje po porodzie?

17.06.2024., 15:00h
W wysoko wydajnych stadach ponad połowa krów mlecznych ma problemy z niedoborem wapnia i magnezu w pierwszych dniach laktacji. Aż ¾ przypadków zalegania okołoporodowego występuje zazwyczaj zaraz po porodzie, a bezpośrednią przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe żywienie mineralno-witaminowe w okresie zasuszenia.

Dlaczego krowa nie może wstać po porodzie? Najczęstsze przyczyny zalegania krów

Zaleganie powodowane jest przez ogromne zapotrzebowanie organizmu na wapń. Po porodzie jest to 2–3-krotny wzrost w stosunku do okresu zasuszenia. Wynika on z rozpoczęcia sekrecji siary. W 10 kg siary krowa traci 23 g wapnia. Zwierzę nie jest w stanie pokryć tak wzmożonego zapotrzebowania, a to najczęściej za sprawą słabego pobierania paszy w tym okresie.

Niedobór Ca we krwi powoduje ograniczenia w funkcjonowaniu mięśni gładkich, a więc pojawiają się inne problemy zdrowotne: trudny poród, zatrzymanie łożyska, zapalenie błony śluzowej macicy. Większe jest także ryzyko wzdęć, ketozy, przemieszczenia trawieńca oraz zapalenia wymion. Chore zwierzęta radykalnie zmniejszają apetyt i wydajność mleka.

Głównym powodem zalegania poporodowego jest metaboliczna alkaloza, wywołana spożyciem nadmiernych ilości kationów, głównie Na i K. Zbyt wysoki udział w dawce tych kationów sprawia, że hormon odpowiedzialny za uwalnianie Ca z kości staje się "rozleniwiony".

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 12:24