StoryEditorrzepak

Pełna dawka sprawdza się przy nawożeniu dolistnym rzepaku

29.03.2022., 15:03h
Na lustrację pól rzepaku do gospodarstwa w Boguchwałach wybrałam się 7 marca. Podczas lustracji poza właścicielami Marianem i Konradem Sasinami na polu pojawił się także Karol Biały, doradca techniczno-handlowy z firmy Igropol, który od wielu lat opiekuje się polami doradzając rolnikom w zakresie nawożenia i ochrony.

Gleby w gospodarstwie są bardzo urozmaicone, jest klasa III, jest i V. Poza tym dominuje gleba mozaikowata na górkach ciężka do uprawienia glina, na dole gleby dużo lżejsze. Pola regularnie są wapnowane według potrzeb i map glebowych, średnie pH w gospodarstwie to ponad 5,5.

Rolnik postawił na odmianę Temptation F1

W tym sezonie rzepak zajmuje 84 ha, w sumie jest to sześć działek. Wysiano dwie odmiany ok. 80 proc. to odmiana Temptation F1, pozostały areał to odmiana Duke F1 obie odmiany pochodzą z hodowli Rapool.

Postawiliśmy na odmianę Temptation F1 ponieważ w poprzednim dość trudnym i kapryśnym sezonie bardzo dobrze sprawdziła się i uzyskaliśmy średni plon rzepaku z 35 ha na poziomie 3,7 t/ha. A na takiej lepszej glebie o bardzo dobrej wilgotności na działce o powierzchni 7 ha średnio kosiliśmy 4,2 tony z hektara. Odmiana Temptation charakteryzuje się właśnie tym, że można ją uprawiać na dobrych, ale i na słabszych stanowiskach i doskonale radzi sobie z różnymi niesprzyjającymi warunkami podczas wegetacji, co pokazała w poprzednim roku – wspomina Konrad Sasin.

Rozmówca dodaje, że jesienią pola rzepaku wyglądały naprawdę dobrze, ...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 06:52