StoryEditornawożenie

Rolnicy eksperymentują z odmianami i nawożeniem kukurydzy

21.04.2021., 10:04h
Arnold i Karol prowadzą gospodarstwa rolne w Pasym pod Szczytnem. Ponieważ mają ponad 100 krów, to dużą wagę przywiązują do uprawy kukurydzy. Ale też eksperymentują – stosują m.in. odmiany z Ukrainy i różne dawki nawożenia. Jakie daje to wyniki?
Karol Tadaj rolnictwem zajmuje się w zasadzie od zawsze, dlatego też postawił na wykształcenie rolnicze. 12 lat temu otrzymał od ojca Arnolda część gospodarstwa, które systematycznie i w miarę możliwości powiększa. Zmodernizował park maszyn i wciąż inwestuje, bo jak wiadomo inwestycje w gospodarstwie nigdy się nie kończą.

Testowanie ukraińskim odmian kukurydzy

Jeżeli chodzi o kukurydzę, to w gospodarstwie zawsze dominowały polskie odmiany z HR Smolice, z reguły była to Prosna i Wiarus o FAO 220. W ostatnich latach odmiana Wiarus była trudno dostępna, więc rolnik poza Prosną, wysiewał inne odmiany polecane przez znajomych. Zawsze były to odmiany o FAO 220–240. W ubiegłym roku hodowca po raz pierwszy zetknął się z firmą Mais, reprezentującą przedsiębiorstwo hodowlano-nasienne z Ukrainy, którego 17 odmian kukurydzy zostało wpisanych do Katalogu wspólnotowego (CCA).

– Z ciekawości i w ramach przetestowania w 2020 r. zdecydowałem się posiać na areale 1,5 ha kilka odmian kukurydzy ukraińskiej. I muszę przyznać, że sprawdziły się, plonowały podobnie jak inne odmiany uprawiane do tej pory. Cenowo oferta była dość atrakcyjna, bo za...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 23:17