StoryEditorpozostałe rośliny

Rolnicy spod Kętrzyna stawiają na uprawę słonecznika. 3-krotny wzrost zasiewów

21.03.2022., 19:03h
Jeszcze kilka lat temu najczęściej słyszało się o uprawie słonecznika na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego, bo tam jest cieplej i taka uprawa może się sprawdzić.

W ostatnich trzech latach coraz więcej rolników w całej Polsce interesuję się uprawą słonecznika. Marek Łapin właściciel gospodarstwa na Mazurach swoją przygodę ze słonecznikiem rozpoczął w ubiegłym roku.

Na poletkach doświadczalnych posiano 38 odmian z ośmiu firm nasiennych

Była to dobrze przemyślana decyzja, ponieważ zainteresował się i zafascynował tą rośliną kilka lat temu. Przez 6 lat dokładnie przyglądał się, jak robią to inni m.in. rolnicy z Węgier, czy Ukrainy.

W Polsce największą inspiracją był i wciąż jest dla mnie Dariusz Klusko prowadzący gospodarstwo rolne w Pągowie w województwie opolskim. Pan Dariusz propaguje uprawę słonecznika od wielu lat. W internecie chętnie dzieli się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem w tym temacie. W ubiegłym roku założył poletka doświadczalne, na których posiano 38 odmian z ośmiu firm nasiennych, więc dokładnie można było zaobserwować różnice odmianowe. Jeżeli ktoś chce bliżej poznać słonecznik lub planuje jego uprawę to mogę podpowiedzieć żeby poszukał w internecie ogólnodostępnych materiałów min. filmików z udziałem Dariusza Klusko, który udziela wielu praktycznych ws...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 20:04