Objawy czerni krzyżowych na liściach mogą być mylone z mączniakiem rzekomym, białą plamistością liści, szarą pleśnią na liściach i suchą zgnilizną kapustnychMarek Kalinowski
StoryEditorChoroby rzepaku

Czerń krzyżowa w rzepaku: jakie objawy i progi szkodliwości?

20.04.2023., 09:00h
Sprawcami czerń krzyżowych są grzyby z rodzaju Alternaria (Alternaria brassicae oraz Alternaria brassicicola i Aalternaria alternata). Choroba występuje we wszystkich fazach rozwojowych rzepaku – od siewek aż do wytworzenia nasion. To jedna z trzech chorób okresu kwitnienia atakująca rzepak zaraz po zgniliźnie twardzikowej.

Rozwojowi choroby sprzyja temperatura od 10 do 30°C (optymalna 20–25°C) oraz wysoka wilgotność gleby i powietrza. Choć objawy czerni krzyżowych są dość charakterystyczne, zwłaszcza na łuszczynach, to można ją pomylić z mączniakiem rzekomym, suchą zgnilizną kapustnych i szarą pleśnią.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie warunki sprzyjają czerni krzyżowej rzepaku?
  • Jaki jest próg szkodliwości dla czerni krzyżowej?
  • Kiedy wykonać zabieg ochronny przeciwko sprawcy czerni krzyżowej?

Czerni krzyżowej w rzepakach sprzyja ciepła i wilgotna kwietniowa pogoda

Najczęściej choroba ma pod koniec kwitnienia rzepaku idealne warunki rozwoju, czyli ciepło i wilgoć z częstych opadów deszczu. Chorobie bardzo pomagają w infekowaniu rzepaku uszkodzenia powodowane przez chowacza podobnika, pryszczarka kapustnika i mszyce, a także przez uszkodzenia mechaniczne powodowane opadami gradu.

Pierwotnym źródłem infekcji czernią krzyżowych, według opisu choroby opracowanego przez specjalistów w IOR – PIB w Poznaniu, są porażone nasiona i resztki pożniwne. Zarodniki konidialne tworzą się na powierzchni plam i rozprzestrzeniają się przez wiatr oraz deszcz. ...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 20:36