StoryEditorśrodki ochrony roślin

Shiro i Grando w uprawie buraka cukrowego z nowymi zezwoleniami

10.12.2020., 11:12h
Przegląd substancji czynnych środków ochrony roślin trwa i często zaskakuje rolników to, że sprawdzone i dobrze działające produkty znikają z rynku. W przyszłym roku wygaśnie możliwość stosowania produktów zawierających: tiofanat metyli, bromoksynil, benalaksyl, beta-cyflutrynę, tiachlopryd.

Shiro i Grando z nowymi zezwoleniami

Plantatorów buraka ucieszy zatem fakt, że firma UPL otrzymała z MRiRW nowe zezwolenia ważne do 31 grudnia 2022 r. na wprowadzenie do obrotu dwóch herbicydów zawierających triflusulfuron metylowy – związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika. To Shiro i Grando do stosowania w uprawie buraka cukrowego oraz w uprawach małoobszarowych buraka pastewnego i buraka ćwikłowego.

Wymienione herbicydy są selektywne o działaniu układowym do stosowania nalistnego. Produkty są w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Zgodnie z klasyfikacją HRAC, substancja czynna triflusulfuron metylowy zaliczana jest do grupy 2 (dawniej grupa B). Pobierana jest głównie przez liście i szybko przemieszczana w roślinie.

Objawy działania takie jak przejaśnienia, żółknięcie, nekrozy, a dalej brązowienie liści wrażliwych chwastów występują w ciągu kilku dni. Herbicydy najskuteczniej działają na intensywnie rosnące chwasty od wschodów do początku fazy dwóch liści właściwych. Chwastami wrażliwymi są: fiołek polny, maruna bezwonna, przytulia czepna i rumianek pospolity. Średnio wrażliwa jest rdestówka powojowata, a średnio odporna jest gwiazdnica pospolita.

Zalecenia dotyczące stosowania herbicydów Shiro i Grando w buraku cukrowym oraz uprawie małoobszarowej buraka pastewnego i ćwikłowego są takie same. Maksymalną zalecaną dawką herbicydów dla jednorazowego zastosowania jest 30 g/ha. Herbicydy należy stosować od fazy liścieni buraków do momentu, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 10–39). W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 4 zabiegi w odstępach 7–14 dni. Zalecane jest opryskiwanie średniokropliste ilością wody 80–300 l/ha.


Marek Kalinowski za informacją UPL Polska
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 17:43