StoryEditorWiadomości rolnicze

Śmietka kapuściana

26.08.2016., 14:08h
Tydzień temu przedstawialiśmy biologię pchełek ziemnych i pchełki rzepakowej. Dziś przedstawimy najważniejsze informacje z życia śmietki kapuścianej, której populacja po wycofaniu zapraw insektycydowych ma się znacznie lepiej.  Śmietka kapuściana oprócz rzepaku żeruje przede wszystkim na roślinach kapustowatych uprawnych (kapusta, brokuł, brukiew, rzepa ścierniskowa) i na chwastach (gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne).

Niestety, ze wszystkich groźnych jesiennych szkodników rzepaku śmietka jest na ich liście numerem jeden. Powodem tego jest, że nie ma zarejestrowanych środków do jej zwalczania. Populację śmietki ograniczają tylko zabiegi wykonywane w celu zwalczania gnatarza rzepakowca lub pchełek.

Owad dorosły
śmietki kapuścianej to muchówka – wygląda jak połowa muchy domowej. Jest długości od 5 do 6 mm i ma czerwoną plamkę na srebrzystobiałym czole. Samiec jest czarnoszary, samica brązowoszara. Larwa śmietki jest długości od 7 do 8 mm, żółtawobiała, bez wyraźnie wyodrębnionej głowy i bez odnóży. Poczwarka śmietki ma długość od 4 do 7 mm i jest brązowa w kształcie beczułki.

Formą zimującą śmietki w glebie jest poczwarka. Osobniki dorosłe opuszczają glebę w kwietniu lub maju i po tygodniu samice składają jaja długości 1 mm, po ok. 100 sztuk w małych złożach przy szyjce korzeniowej roślin żywicielskich. Po 4 – 8 dniach wylęgają się larwy, które początkowo żerują na korzeniach bocznych, później na korzeniach głównych i szyjce korzeniowej. Po 3 – 4 tygodniach larwy przepoczwarczają się (najczęściej w glebie, czasami w uszkodzonych roślinach). Drugie pokolenie śmietki pojawia się w lipcu i sierpniu, a trzecie we wrześniu i październiku opanowując młode rośliny rzepaku lub jego samosiewy.

Brązowe przebarwienia
i miejsca nadgniłe w szyjce korzeniowej i w korzeniach rzepaku to objawy działalności śmietki kapuścianej. W zewnętrznej warstwie korzenia, jak i we wnętrzu szyjki korzeniowej znajdują się chodniki z obumarłą tkanką, w której żerują larwy. Silnie uszkodzone rośliny mogą całkowicie obumierać. Rośliny uszkodzone przez śmietkę są łatwiej porażane przez suchą zgniliznę kapustnych. Z uwagi na brak zarejestrowanych insektycydów do zwalczania śmietki kapuścianej niezwykle istotne w jej ograniczaniu jest stosowanie izolacji przestrzennej od innych roślin kapustowatych, unikanie monokultury i uproszczeń w agrotechnice oraz zwalczanie chwastów kapustowatych. Przy zagrożeniu śmietką zaleca się nieco wcześniejszy siew i zwiększenie normy wysiewu.

Progi szkodliwości
śmietki kapuścianej są ustalone, mimo że nie ma aktualnie środków do jej zwalczania. W czasie obserwacji plantacji od września do listopada w fazie BBCH 15-19 1 progiem szkodliwości jest stwierdzenie śmietki w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni. Używając żółtych naczyń lub pułapek feromonowych określamy nalot muchówek na plantację, ale zagrożenie możemy też ocenić obserwując korzenie roślin (na plantacjach do 2 ha pobieramy 250 korzeni roślin wytypowanych losowo w 5 punktach po 50 sztuk. Na plantacjach wielohektarowych należy zwiększyć liczbę punktów obserwacyjnych o 1 (50 korzeni) na każdy kolejny hektar.

Środków nie ma
do zwalczania śmietki kapuścianej, ale ograniczają jej populację zabiegi chemiczne wykonywane w celu zwalczania pchełek i gnatarza rzepakowca.

Do zwalczania pchełek w rzepaku zarejestrowane są: Agria – Deltametryna 2,5 EC, Decis 2,5 EC, Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW, Khoisan 25 EC, Patriot 100 EC i Spaviero. Przypomnę, że obserwację pchełki rzepakowej prowadzić należy we wrześniu i październiku (BBCH 12–19), gdzie progiem szkodliwości są 3 chrząszcze na 1 metrze bieżącym rzędu. Obserwacje pchełek ziemnych prowadzimy wcześniej (BBCH 10-15), a progiem szkodliwości jest 1 chrząszcz na 1 metrze bieżącym rzędu. Oczywiście w przypadku pchełek zwalczamy osobniki dorosłe.

Rejestrację do zwalczania gnatarza rzepakowca w rzepaku ma Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW. Przypomnę, że obserwacje gnatarza należy prowadzić we wrześniu i październiku (BBCH 11–19). Zwalczamy larwy gnatarza po przekroczeniu progu szkodliwości , tj. stwierdzeniu 1 larwy na 1 roślinie.

Marek KALINOWSKI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:34