Coragen dopuszczony do zwalczania skośnika buraczakaEnvatoelements
StoryEditorSkośnik buraczak

Coragen dopuszczony do zwalczania skośnika buraczaka

15.07.2023., 14:00h
Jak informuje firma FMC Agro Polska, w dniu 13 czerwca 2023 r. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego uzyskał zezwolenie na stosowanie insektycydu Coragen 200 SC w buraku cukrowym.

Od kiedy można zwalczać skośnika buraczaka Coragenem?

Zezwolenie obowiązuje od dnia 15 czerwca 2023 r. do 15 września 2023 r. do zwalczania skośnika buraczaka. Ten szkodnik, to niepozorny motyl, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 11–15 mm. Jego gąsienice niszczą liście sercowe buraka. Uszkodzenia tworzą wrota dla infekcji grzybowych wywołujących zgnilizny korzeni. Gnicie uszkodzonych korzeni wpływa na spadek plonu i obniżenie jego jakości. Jednocześnie takie korzenie w pryzmie stanowią źródło kolejnych infekcji.

Co to jest Coragen?

Insektycyd Coragen jest środkiem owadobójczym w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczonym do zwalczania insektów. Na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Całkowite zwalczenie następuje w ciągu 2–4 dni od zabiegu.

Jak stosować Coragen?

Środek należy stosować z adiuwantem EntoMaxx pH-Premium w stężeniu 0,75% (tzn. 750 ml preparatu EntoMaxx pH-Premium na 100 litrów wody) od fazy początku zakrywania międzyrzędzi do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 31–49). Zalecana ilość wody to 150–200 l/ha. Maksymalnie można w sezonie wykonać jeden zabieg ochrony insektycydem Coragen. Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru (okres karencji) w przypadku buraka cukrowego wynosi 28 dni.

Jak w przypadku każdego środka ochrony roślin, należy w strategii ochrony pamiętać o zarządzaniu odpornością. Dlatego środek należy stosować przemiennie ze środkami owadobójczymi zawierającymi substancje czynne należące do innych grup chemicznych i o innych mechanizmach działania. Nie należy stosować środków owadobójczych zawierających substancje czynne z grupy diamidów częściej niż 2 razy w sezonie w tej samej uprawie i nie należy redukować dawek środka.

oprac. Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:13